Rozśpiewana Ojczyzna w Bełchatowie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =

Rozśpiewana Ojczyzna w Bełchatowie

Zespół GOK w Kleszczowie.

Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „ERSKA” na czele z Łukaszem Kwietniem wspaniale promuje patriotyczne śpiewanie wśród dzieci i młodzieży. Czyni to przy wsparciu lokalnych władz samorządowych Bełchatowa i powiatu bełchatowskiego, a także Miejskiego Centrum Kultury.
W dniu Święta Niepodległości w sali teatralno- widowiskowej PGE Giganty Mocy MCK odbył się koncert laureatów XIX Regionalnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna” połączony z uroczystością wręczenia nagród. Przypomnijmy, iż przesłuchania konkursowe odbyły się 26 października br. Wówczas jury pod przewodnictwem Radosława Blonki, po przesłuchaniu niespełna stu solistów i zespołów wokalnych, przyznało prawie trzydzieści nagrody i wyróżnień.

W kategorii przedszkoli i klas zerowych wyróżniono zespół „Montessorki”z Przedszkola Samorządowego Nr 4 w Bełchatowie, a także duet - Iga Lasoń i Zuzanna Górska z Przedszkola Samorządowego Nr 7 w Bełchatowie. Za najlepszych solistów uznano: I miejsce - Aleksander Jamroz z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Bełchatowie, II - Julia Pawlikowska z Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Bełchatowie, III - Władysław Gągała (zgłoszenie indywidualne).

W kategorii klas I-III szkół podstawowych I miejsce przyznano zespołowi „Żywiołowi Chabieliczanie” ze Szkoły Podstawowej w Chabielicach, II - Zespołowi Wokalnemu ze SP Nr 4 w Bełchatowie, III – grupie „Trójeczka” ze SP Nr 3 w Bełchatowie. Najlepszym duetem uznano „Dwójeczki” ze SP Nr 2 w Bełchatowie. Wśród solistów I nagrodę zdobyła Martyna Kruk ze SP Nr 1 w Bełchatowie, II - Tatiana Kopala ze SP Nr 4 w Bełchatowie, III - Michalina Wojdala z SP Nr 5 w Bełchatowie. Ponadto wyróżniono Marię Lasotę z SP w Dobiecinie oraz Alicję Zając z SP Nr 3 w Bełchatowie.

Następną kategorię reprezentowali uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych. Tutaj bezkonkurencyjne okazały się  „Biedroneczki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Klukach. II miejsce zajął Zespół Wokalny z Dobrzelowa. Wśród solistów I miejsce zdobyła Zofia Brzezińska z SP Nr 8 w Bełchatowie, II - Karolina Jelińska z SP w Kociszewie, a III – Pola Gągała z SP Nr 13 w Bełchatowie.

Wśród wykonawców z klas VII i VIII najlepszym zespołem wybrano „Trójkę” ze SP Nr 3 w Bełchatowie. Natomiast najlepszymi solistkami okazały się uczennice bełchatowskich szkół - Iga Jeziorska ze SP Nr 9 oraz  Zuzanna Rychlik ze SP Nr 8 zdobyły ex aequo I nagrodę. Na podium znalazły się jeszcze Oliwia Tomecka z SP Nr 5 i Amelia Blada z SP Nr 1, którym przyznano ex aequo III nagrodę.

W najstarszej kategorii wiekowej uczniów szkół średnich dwa  I miejsca przyznano ex aequo Zespołowi z Gminnego Ośrodka Kultury w Kleszczowie oraz zespołowi Andante z III LO w Bełchatowie. Wyróżnienie otrzymał Kwartet z II LO w Bełchatowie. Najlepszą solistką okazała się Sandra Aleksanderek z Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie. II nagrodę zdobyła Weronika Wodzińska, a III - Adrianna Matyja – obie z III LO w Bełchatowie. Wyróżnienie przyznano Zuzannie Grzejszczak, która zgłosiła się indywidualne.

Po zakończeniu imprezy o wrażenia i refleksje z XIX Regionalnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna” zapytaliśmy przewodniczącego jury:
- Poziom był bardzo zróżnicowany – stwierdził Radosław Blonka – co przy tak dużej liczbie uczestników jest rzeczą oczywistą. Niemniej jednak w dość licznej grupie dzieci zdolnych pojawiły się  jednostki wyróżniające. Osoby, które posiadały poza tym co określamy mianem „ładnego śpiewania”, jeszcze to „coś”. Czyli pewnego rodzaju dar przykuwania uwagi, wciągania słuchacza w swój własny świat interpretacji, przekazywania dźwiękiem emocji, których nie można zawrzeć w tekście. Ten szczególny talent wymaga oczywiście jeszcze wielu lat szlifowania, ale w niektórych przypadkach już na tak wczesnym etapie widać, że warto.
Ze spraw pozaartystycznych trzeba zwrócić uwagę na bardzo dobrą organizację wydarzenia. Oczywiście nie obyło się bez drobnych wpadek, ale sam konkurs przebiegał bardzo sprawnie. Kolejne kategorie wiekowe rozpoczynały się punktualnie o przewidzianych w harmonogramie godzinach. To rzadka i niezwykle komfortowa sytuacja, gdyż w większości konkursów przy tak dużej liczbie uczestników obserwuję raczej spore opóźnienia...

Paweł Reising

MCK PGE Giganty Mocy w Bełchatowie

Kategoria

Muzyka

Adres

Bełchatów, pl. Narutowicza 3

Kontakt

tel. 44 635 00 48
czynne: 9-20
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.