Rubinstein po raz piąty | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =

Rubinstein po raz piąty

Federico Colii. Fot. Nicola Malnato / Mat. prasowe

Yulianna Avdeeva, Sergei Babayan, Federico Colli, Kirill Gerstein, Aleksander Korsantia, Denis Zhdanov, Tomasz Ritter, Paweł Wakarency Jakub Kuszlik - to pianiści, którzy podczas 5. Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego "Rubinstein Piano Festival 2017" wystąpią w Łodzi i w województwie. Ponadto będziemy mieć okazję usłyszeć jak brzmi szwajcarski Stradivari Quartet. Ale wydarzeń jest więcej.
Na trwający 2017 roku przypada 130. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci Artura Rubinsteina (1887-1982), jednego z największych pianistów świata, artysty urodzonego w Łodzi, zmarłego w Genewie. Odbywający się co do lata Rubinstein Piano Festival również świętował będzie mały jubileusz - 5. edycję.

Do udziału w tegorocznym festiwalu zaproszono znakomitych artystów: dziewięciu pianistów, orkiestry symfoniczne (Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej - dyrygent Adam Klocek; Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej - dyrygent Marcin Nałęcz-Niesiołowski.), jeden zespół kameralny (Stradivari Quartet ze Szwajcarii, którego muzycy grają na instrumentach Antonia Stradivariego - wystąpi w Muzeum Miasta Łodzi), odbędzie się też pięć nowych wystaw związanych tematycznie z Arturem Rubinsteinem.

Za klawiaturą fortepianu zasiądą:
- Yulianna Avdeeva (Niemcy/Rosja) - zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2010 roku
- Kirill Gerstein (USA/Izrael) - zwycięzca Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie w 2001 roku)
- Aleksander Korsantia (USA/Gruzja) - zwycięzca Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie w 1995 roku
a także: - Sergei Babayan (USA/Armenia), Federico Colli (Włochy), Paweł Wakarecy (Polska), Tomek Ritter (Polska), Jakub Kuszlik (Polska), Denis Zhdanov (Ukraina).

Jak zapewniają organizatorzy festiwalu, pianiści ci będą grać po jednym lub dwa koncerty (koncerty fortepianowe z orkiestrą, recitale, muzyka kameralna), prowadzić kursy mistrzowskie, brać udział w spotkaniach z młodzieżą. W spotkaniach wezmą też udział córki patrona festiwalu, Ewa i Alina Rubinstein.

- Rubinstein był wielkim polskim patriotą, można go upodobnić nawet w działaniach na rzecz Polski do Ignacego Jana Paderewskiego, gdy wspomni się koncerty w największych salach świata na rzecz Polski w czasie obu wojen światowych, obronę godności Polski w San Francisco w maju 1945 roku podczas koncertu w ONZ, pozostawianie po wojnie w Polsce honorariów po koncertach przekazywanych na odbudowę Warszawy, Zamku Królewskiego, dla młodych pianistów polskich - uważa Wojciech Grochowalski, dyrektor festiwalu. - Zagadnienia te omawiane są m.in. na filmie „Polski patriotyzm Artura Rubinsteina” którego premiera będzie podczas festiwalu.

I edycja festiwalu miała miejsce w 2008 roku, II w 2011, III w 2013, IV w 2015, od początku festiwal organizuje Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina w Łodzi, dyrektorem festiwalu jest Wojciech Grochowalski, w 2017 r. funkcję organizatora pełni Fundacja Kultury i Biznesu.

Pełny bogaty program 5. Rubinstein Piano Festival znaleźć można tutaj.

Kategoria

Muzyka