Stańczyk finalistą konkursu w Japonii | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =

Stańczyk finalistą konkursu w Japonii

Urodzony w Łęczycy kompozytor  Marcin Stańczyk jako pierwszy polski artysta zwyciężył w największym konkursie kompozytorskim w Japonii.
 
Na międzynarodowy konkurs dla młodych kompozytorów - Tor Takemitsu Composition Award 2013 -  nadesłano 97 kompozycji z 28 krajów. Utwór dzięki, któremu Marcin Stańczyk - obok Huan Liu, Sumio Kobayashiego i Nany Kamiyamy -został finalistą japońskiej nagrody to ''SIGHS - hommage à Fryderyk Chopin''.
Utwory Stańczyka wyróżnia złożoność i bogactwo niespodziewanych różnic pomiędzy poszczególnymi partiami utworu.

Marcin Stańczyk urodził się w 1977 roku, studiował kompozycję w klasie Zygmunta Krauze w łódzkiej Akademii Muzycznej. Ukończył też prawo na Uniwersytecie Łódzkim. Podyplomowo studiował w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie (w ramach kursu mistrzowskiego u Ivana Fedele). Uczestniczył w wielu warsztatach, między innymi z Klangforum Wien i Trilokiem Gurtu na La Biennale di Venezia (2007, 2008) i Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt (2010). W 2012 roku odbył roczny staż w paryskim studiu IRCAm, w tym samym roku odbył się jego koncert monograficzny na festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie.
W 2013 roku Stańczyk prezentował swoje najnowsze kompozycje w Stanach Zjednoczonych. W marcu na nowojorskim festiwalu ''Noise Non-ferenc'' wykonano ''Suggested Music''. W kwietniu na festiwalu MATA publiczność mogła usłyszeć utwór ''Mosaique'' - zagrał Jonathan Gotlibovich, jeden z najbardziej wyróżniających się, młodych izraelskich wiolonczelistów.
Laureatowi gratulacje złożył Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, którego muzyk jest stypendystą.