W hołdzie Pendereckiemu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =

W hołdzie Pendereckiemu

Na koncert oratoryjny „Od trenu do lacrimosy” zaprasza 26 XI o godz. 19 do kościoła św. Mateusza Filharmonia Łódzka.
Koncert jest wyrazem hołdu, który artyści Filharmonii Łódzkiej składają Krzysztofowi Pendereckiemu, jednemu z najwybitniejszych kompozytorów współczesnych. Artysta zmarł 29 marca 2020 roku – w pierwszych tygodniach światowej pandemii koronawirusa. Okoliczności nie pozwoliły na zorganizowanie oficjalnych uroczystości pogrzebowych (mają się odbyć w 2022 roku) ani na uczczenie pamięci Mistrza muzyką.

Koncert rozpocznie słynny „Tren – Ofiarom Hiroszimy”, niespełna dziewięciominutowy, sonorystyczny utwór, który 26-letniemu kompozytorowi otworzył drzwi do światowej kariery. Na zakończenie zabrzmi „Lacrimosa” z Polskiego Requiem, nawiązującego do bogatej tradycji tego gatunku zarówno w zakresie układu tekstów, stylów epok minionych, jak i symboliki śmierci. Dzieła te stanowią klamrę dla innych utworów Mistrza.

Koncert odbędzie się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Mateusza, gdzie muzyka wokalno-instrumentalna rozbrzmiewa pełnią swej urody. Solistką będzie Iwona Hossa, Chór i Orkiestrę FŁ poprowadzi dyrektor artystyczny FŁ Paweł Przytocki.