Wieczór muzyczny online | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =

Wieczór muzyczny online

fot. materiały prasowe

W poniedziałek 7 XII Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na muzyczną podróż do Australii w ramach cyklu „Wieczorów muzycznych”.
Spotkanie online z muzyką gitarową australijskich kompozytorów zapewnią studenci klas gitary, którzy zaprezentują twórczość Rossa Edwardsa i Phillipa Houghtona.

Muzyczna podróż na drugi koniec świata rozpocznie się w pobliżu Blackwattle Bay, czyli zatoki w porcie Sydney Harbour, która była inspiracją dla Rossa Edwardsa do napisania dwóch gitarowych kaprysów („Blackwattle Caprices”).

W dalszej części koncertu zabrzmią utwory Phillipa Houghtona – kompozytora, który swe inspiracje czerpał z muzyki klasycznej, jazzu, rocka oraz world music. W jego twórczości słychać inspiracje muzyką takich zespołów, jak Led Zeppelin, King Crimson, a także impresjonistów: Claude’a Debussy’ego i Maurice’a Ravela.

Podczas koncertu będzie można wysłuchać przekroju twórczości Houghtona: od pełnych liryzmu egzotycznych etiud („Five Exotic Studies”), miniaturę „Kinkachoo, I love you” po nawiedzoną – zgodnie ze słowami kompozytora – Sonatę „Ophelia”, opartą na historii szekspirowskiej Ofelii. Zabrzmią także kompozycje inspirowane australijską przyrodą i legendami: „God of the Northern Forest” i „The Goldfish Suite”. Suita złotych rybek skupia się na barwach instrumentu i mozaikowej formie, zaś finałowa suita przeznaczona na trio gitarowe („Suite of Six Trios”) ma rustykalny charakter i odzwierciedla – według założeń Houghtona – czasy średniowiecza, twórczość Prerafaelitów i impresjonistyczne wpływy.

Wystąpią studenci klas gitary Akademii Muzycznej w Łodzi: Kalina Polańska, Rafał Siedlecki, Katarzyna Gogola, Klaudia Kukla, Maksym Niewczas i Nikodem Drożdżowski. Koncert poprowadzi Alicja Janowska.

Transmisja koncertu rozpocznie się o godz. 18.15 na platformie YouTube Akademii Muzycznej w Łodzi.