Wieczór muzyczny | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =

Wieczór muzyczny

Koncert muzyki kameralnej na wiolonczelę i fortepian. Zabrzmią utwory romantycznego kompozytora Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz XX-wiecznego twórcy Mieczysława Wajnberga. Zagrają artyści młodego pokolenia: wiolonczelista Wojciech Fudala oraz pianista Michał Rot.
Wojciech Fudala wraz z Michałem Rotem wykonają „Romance sans paroles op. 109” na wiolonczelę i fortepian, a następnie sam wiolonczelista interpretować będzie czteroczęściową „Sonatę wiolonczelową D-dur op. 58”. Drugą część programu wypełni muzyka Mieczysława Wajnberga. Urodzony w Warszawie w 1919 roku kompozytor i pianista żydowskiego pochodzenia, wyemigrował po wybuchu II wojny światowej do ZSRR i tam kontynuował karierę artystyczną. Początkowo zarabiał, pisząc muzykę dla teatrów, radia i cyrku, ale już w latach 60. był jednym z nielicznych polskich emigrantów, którym udało się zasymilować ze środowiskiem muzycznym i odnieść międzynarodowy sukces. Komponował pieśni, utwory kameralne i orkiestrowe, a także opery. Artyści podczas poniedziałkowego „Wieczoru” wykonają dwie kompozycje Mieczysława Wajnberga: sonaty na wiolonczelę i fortepian op. 21 i op. 63. Koncert jest częścią projektu poświęconego promocji twórczości Wajnberga, który muzycy realizują wspólnie w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W najbliższych tygodniach ukaże się również ich płyta z muzyką tego kompozytora.

Wojciech Fudala ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz z najwyższym wyróżnieniem Królewskie Konserwatorium Muzyczne w Brukseli. Od 2018 roku jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Prowadzi bogatą działalność artystyczną, koncertując z polskimi oraz zagranicznymi orkiestrami, jest regularnie zapraszany na festiwale muzyczne w całej Europie. Jest laureatem konkursów muzycznych w kraju i za granicą. Bardzo istotną częścią działalności Wojciecha Fudali jest kameralistyka. Jest członkiem i założycielem Polish Cello Quartet.

Michał Rot jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Kształcił się ponadto w dziedzinie kameralistyki, która stała się głównym polem jego działalności artystycznej. Współtworzy kilka zespołów kameralnych, m.in. duet z żoną Joanną Rot (mezzosopran). Pianista dokonał wielu nagrań płytowych. Pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Muzyki Kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi.

Kategoria

Muzyka