Wirtualna Wytwórnia Jazzu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =

Wirtualna Wytwórnia Jazzu

Klub Wytwórnia ruszył z kolejnymi koncertami jazzowymi. W ramach projektu "Kultura w sieci" łącznie pojawi się sześć polskich zespołów. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane online na profilu Wytwórni na Facebooku.
Klub dysponuje też ograniczoną liczbą miejsc na widowni. Miłośnicy jazzu, którzy chcą posłuchać muzyki na żywo, mogą przesłać swoje zgłoszenie na adres: wytwornia@wytwornia.pl. Udział w koncertach jest bezpłatny.

13 września w Wytwórni w ramach projektu "Kultura w sieci" po raz kolejny zabrzmi jazz. O godzinie 18 na scenie pojawi się Kuba Więcek Trio, natomiast o godzinie 19.30 usłyszymy Dominik Wania Trio. 

Kuba Więcek, saksofonista i kompozytor, kształcił się w kopenhaskim Rhythmic Music Conservatorium. W 2017 r. otrzymał nagrodę Mateusza Trójki za „wyjątkowy kunszt kompozytorski i talent wykonawczy”. W 2018 r. jego debiutancka płyta „Another Raindrop” przyniosła nagrodę Fryderyka w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. Nagrana wraz z Michałem Barańskim i Łukaszem Żytą ukazała się nakładem Polskich Nagrań „Muza” w serii „Polish Jazz”. W ten sposób Kuba Więcek stał się pierwszym od 28 lat i jednocześnie najmłodszym debiutantem w historii tej serii.

Kolejna płyta, „Multitasking”, to dzieło tego samego składu. Kuba Więcek jest przekonany, że Michał Barański i Łukasz Żyta są w stanie zagrać wszystko, co skomponuje. Przy drugiej płycie Więcek pisał utwory specjalnie z myślą o tym zespole. Zaprosił Barańskiego i Żytę do wypłynięcia na głębsze wody i wyjścia ze strefy komfortu. Muzycy postawili sobie za cel pogłębione poszukiwania brzemienia, formy i samego znaczenia muzyki, zainicjowane już na albumie „Another Raindrop”. Druga płyta tria niesie nowe kombinacje dźwięków, blisko- i dalekowschodnie inspiracje, a także twórczą radość i wielobarwność kompozytora-saksofonisty, co podkreśla projekt okładki, którą wykonał jeden z najaktywniejszych twórców polskiej sceny niezależnej – Macio Moretti.

W niedzielę, podczas Wirtualnej Wytwórni Jazzu, na scenie wystąpi także Dominik Wania. Towarzyszyć mu będzie Maksymilan Mucha na kontrabasie oraz Dawid Fortuna na perkusji. Trio zagra materiał z płyty „Ravel”, która została obsypana nagrodami, m.in. dwiema statuetkami Fryderyk (w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Debiut Roku) oraz nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury”.

Dominik Wania to pianista, który zaczął zdobywać rozpoznawalność na muzycznym rynku grając u boku Tomasza Stańko. Zaproszenie od legendarnego jazzmana otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie. Podczas czteroletniej współpracy z trębaczem, w jego zespole, Wania poznał swojego kolejnego muzycznego partnera – saksofonistę Macieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś. Wania działa wielotorowo, bo poza występami i nagraniami w licznych jazzowych konstelacjach, poświęca się też pracy dydaktycznej w murach Akademii w Krakowie i Katowicach, a także nagrywa muzykę filmową we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem.
Maksymilian Mucha studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Jazz Institut Berlin. Współpracuje z wieloma artystami amerykańskiej sceny jazzowej m.in. Christianem Scottem, Loganem Richardsonem, a także rodzimej sceny: Mateusz Pospieszalskim, Adamem Strugiem. Występował na wielu festiwalach w Europie i poza: Moers Festival, Cully Jazz, Coastal Jazz Festival.

Dawid Fortuna jest absolwentem bydgoskiej szkoły muzycznej im. Artura Rubinsteina gdzie uczył się pod okiem znakomitego pedagoga Mirosława Żyty. Ukończył także Akademię Muzyczną w Krakowie na wydziale muzyki klasycznej oraz jazzowej. Jego dotychczasowe osiągnięcia to zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors 2011 z zespołem PeGaPoFo, udział w festiwalach w Polsce i zagranicą oraz przede wszystkim występy ze znakomitymi polskimi jazzmanami. Mimo młodego wieku od niedawna jest członkiem kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego oraz zespołu New Bone. Miał okazję występować m.in. z Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańko czy Leszkiem Możdżerem.

Wszystkie koncerty w ramach projektu będzie można także oglądać na szklanym ekranie. Transmisję z wydarzeń przeprowadzi Telewizja Toya.
Klub Wytwórnia
  • od 13-09-2020 godz 18:00
  • 13-09-2020 godz 19:30

Kategoria

Muzyka

Adres

ul. Łąkowa 29