Wyśpiewała sukces | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 5 =

Wyśpiewała sukces

Kinga Zygmunt została laureatką II Konkursu Piosenki Aktorskiej Im. Jonasza Kofty, który odbył się w Teatrze Muzycznym w Łodzi w ramach Festiwalu Off-Północna.
Do ogólnopolskiego konkursu, który za zgodą spadkobierców w tym roku zyskał za patrona Jonasza Koftę, napłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń. Dwukrotnie więcej niż w pierwszej edycji. Ostatecznie, po pierwszej selekcji przed festiwalowym jury zaprezentowało się dziesięcioro młodych wokalistów i zespołów wykonawczych z całego kraju.

Kinga Zygmunt, studentka wrocławskiej filii AST im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie  to uznana już finalistka i laureatka konkursów wokalnych we Wrocławiu i Koszalinie. W Łodzi zaśpiewała piosenkę „Jestem zmęczony” Jarosława Kukulskiego do słów Jonasza Kofty oraz „Tu” zespołu Lao Che.

Drugie miejsce zajął pochodzący ze Stalowej Woli Karol Donda, prezentujący własną kompozycję do tekstu Jonasza Kofty „Miejsce na ziemi” oraz „Kruchy jest człowiek” Piotra Bukartyka, zaś trzecie miejsce pochodzący z Lubilina Bartłomiej Wiater, w którego wykonaniu usłyszeliśmy „Popołudnie” i „Nieobecni” – piosenki patrona konkursu. Nagroda Specjalna Dyrektora Teatru Muzycznego w Łodzi przypadła w udziale Katarzynie Hołyńskiej.
Zwycięzcy II Konkursu Piosenki Aktorskiej oprócz, ufundowanych przez PKO Bank Polski nagród finansowych – 3000, 2000 i 1000 złotych – otrzymali też możliwość zaprezentowania się przed koncertem Anety Todorczuk „Projekt Koffta”, który w niedzielę zakończył sześciodniowy Festiwal w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

– Poziom tegorocznej edycji był naprawdę wysoki, a wszyscy uczestnicy znakomicie przygotowani. Przesłuchania były więc dla nas przyjemnością i bez trudu wskazaliśmy te wykonania, które zasługują na podium. W naszym głosowaniu wygrała Kinga Zygmunt. Przekonały nas jej dojrzałe aktorsko i wokalnie interpretacje – podkreśla przewodniczący Wojciech Kościelniak w imieniu jury, w którym zasiadali również Konrad Imiela, Zbigniew Macias, Piotr Kofta, Beata Olga Kowalska, Iwona Konecka, Joanna Wiśniewska i Krzysztof Wawrzyniak.

Na program OFF-Północna złożyło się w tym roku kilkanaście wydarzeń: spektakli muzycznych, recitali i koncertów, spiętych wspólnym hasłem „Silne kobiety, wrażliwi mężczyźni”. Łódzkiej publiczności zaprezentowali się między innymi Konrad Imiela, Marcin Januszkiewicz czy Marcin Wortmann.

– Ta różnorodność programowa to nasz pomysł na przekrojowe zaprezentowanie łódzkiej publiczności propozycji niegoszczących na co dzień w Łodzi, a obecnych w kraju. Przekonujemy widzów, że teatr muzyczny to nie tylko spektakularne przedsięwzięcia musicalowe – podsumowuje Krzysztof Wawrzyniak, pomysłodawca i kierownik artystyczny wydarzenia.

Łódzki festiwal to również okazja do szlifowania zawodowego warsztatu i interesujących spotkań. W czasie tegorocznej edycji odbyły się między innymi master class z Konradem Imielą, panel dyskusyjny „Po co teatr offowy” oraz warsztaty z Joanną Wiśniewską, wybraną przez publiczność największą osobowością zeszłorocznej edycji.

Fot. Archiwum prywatne artystki

Kategoria

Muzyka
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.