YAPA 2014 - werdykt jury | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =

YAPA 2014 - werdykt jury

Zespół Szantażyści z Brzegu został laureatem Grand Prix 39. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA 2014.
Zespół Szantażyści z Brzegu został laureatem Grand Prix 39. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA 2014.

Jury w składzie: Tomasz Borkowski (Na Bani), Krzysztof Górski (Lumbago), Andrzej Koczewski, Paweł Kowalski, Magdalena Turowska, Tomek Jarmużewski, Mariusz Ziółkowski – Rosół
wysłuchało dwudziestu czterech wykonawców (solistów i zespołów) przyznało także:
- I nagrodę Sekcji Muzycznej Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn z Olą
- II nagrodę zespołowi M3 z Łodzi
oraz trzy równorzędne trzecie nagrody
- zespołowi „DRUŻYNA WAWRZYNA” ze Zduńskiej Woli
- Annie Dziedzic z Krakowa
- Piotrowi Kędziorze ze Starachowic.

Nominację na 50. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie otrzymała Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn z Olą.

Historia Yapy sięga roku 1974 – wtedy to Wojtek Hempel, po sukcesie grupy Płazików na III Bazunie (wystąpili w konkursie z piosenką „Grosza nie mam”) wpadł na pomysł stworzenia podobnego przeglądu w Łodzi. Dlaczego Yapa? Skąd ta nazwa? Wymyślił ją pierwszy konferansjer Janusz „Mayta” Majewski, którego zainspirowała rycina medyczna będąca na plakacie przeglądu. Publiczność przyjęła nazwę z entuzjazmem.

Z wielu artystów, którzy w pierwszych latach istnienia przeglądu stawali przed yapową publicznością, niejeden na stałe wszedł do kanonu piosenki turystycznej i poetyckiej. Pierwsze kroki na Yapie stawiali między innymi Jerzy Filar, Elżbieta Adamiak, Olek Grotowski, Wolna Grupa Bukowina, EKT Gdynia, Pod Strzechą, Wołosatki, Robert Kasprzycki, Dom o Zielonych Progach i wiele innych. Co roku pojawiają się nowi wykonawcy. Przez te 38 edycji na Yapie zaistniała całkiem spora liczba znanych dziś i lubianych zespołów.

Od początku Yapa jest organizowana przez studentów. Od samego początku związany był z nią Studencki Klub Turystyczny PŁazik oraz Studenckie Radio Żak, potem dołączyło również Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi.