Z Konkursu Wieniawskiego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =

Z Konkursu Wieniawskiego

Meruert Karmenova, fot. Leszek Zadoń

W najbliższy piątek w Filharmonii Łódzkiej wystąpi kazachska skrzypaczka Meruet Karmenova, laureatka II miejsca w zakończonym w październiku 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Zagra II Koncert skrzypcowy d-moll Wieniawskiego, który zaprezentowała w finale. Będzie jej towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna FŁ pod batutą pierwszego dyrygenta gościnnego Michała Nesterowicza. W programie znajdzie się też uwertura koncertowa „Bajka” Stanisława Moniuszki i muzyka do baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Pozostaniemy więc w kręgu XIX-wiecznej muzyki kompozytorów słowiańskich.

Na kolejną edycję Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego miłośnicy wiolinistyki musieli czekać aż sześć lat (z powodu pandemii), nic więc dziwnego, że emocje długo pozostają żywe i gorące. Warto wiedzieć, że poznański turniej jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie z inicjatywy Adama Wieniawskiego, bratanka Henryka. Kolejne edycje odbywają się standardowo co pięć lat.

Koncert odbywa się w ramach oficjalnej trasy Laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, organizowanego przez Towarzystwo Wieniawskiego we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ceny biletów: od 26 do 55 zł

Wykonawcy:
Meruert Karmenova – skrzypce (laureatka II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu)
Michał Nesterowicz – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

Prowadzenie koncertu: Agata Kwiecińska

Program:
Henryk Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 [22’]
***
Stanisław Moniuszko – Uwertura koncertowa „Bajka” [13’]
Piotr Czajkowski – muzyka do baletu „Dziadek do orzechów” op. 71


O 18.15 w sali kameralnej odbędzie się spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Agata Kwiecińska. Wstęp wolny.