„Zdechłam” zwyciężyło! | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =

„Zdechłam” zwyciężyło!

PLMVA, fot. materiały prasowe

11 XII galą w Kinie Wytwórnia w Łodzi zakończyła się 4. edycja festiwalu polskich wideoklipów – PL Music Video Awards. Nagrody w dziewięciu kategoriach oraz Grand Prix przyznało jury, w skład którego weszli czołowi twórcy/czynie wideoklipów: Piotr Onopa, Marta Brodacka, Patrycja Piróg, Karol Brzeziński i Marek Skrzecz. Teledysk „Zdechłam” w reżyserii Zuzanny Plisz do utworu Kuby Kawalca (feat. Ana Andrzejewska) zdobyło Grand Prix PL Music Video Awards 2021.
Marek Skrzecz, ubiegłoroczny zdobywca Grand Prix, przytoczył następujące uzasadnienie wyboru zwycięskiego klipu: „Na początku chciałbym powiedzieć że nagroda za ten klip jest dowodem wielkiej i ważnej zmiany, która dokonała się na polskim rynku teledysków. Twórcy teledysków coraz częściej sięgają po pomysły osadzone w rzeczywistości, która nas otacza, a przede wszystkim czerpią inspiracje z polskiej prowincji, która jest bardzo ważną częścią naszej kultury”.

Jednocześnie ten sam klip zdobył nagrodę w kategorii Alternatywa. Uzasadnienie jury: "Za bezkompromisowe podejście do historii i sposobu realizacji. Za umiejętne użycie stylistyki kina gatunkowego w artystycznym przedsięwzięciu. Za historię, która porusza, przeraża i trzyma w napięciu do końca".

Zwyciężczyni poza statuetką otrzymała również od firmy ATM System voucher na 10 000 zł na usługi wynajmu sprzętu filmowego do wykorzystania w następnym projekcie. Pozostali laureaci:

Ważny Przekaz
Reż. Grajper „Barbarka” – Maria Peszek ft. Oskar 83.
Poza statuetką twórca klipu otrzymał również voucher na 5000 zł na usługi wynajmu sprzętu oświetleniowego od firmy Heliograf.
Uzasadnienie: "Za odważne i bezkompromisowe podjęcie ukrywania tematu pedofilii w kościele. Za ukazanie go w sposób nieschematyczny i poruszającą formę teledysku. Za pierwszą udaną próbę zmierzenia się z tym tematem bez dosłowności".

Debiut Reżyserski
Reż. Bartosz Fic, Karaś/Rogucki – „Jutro Spróbujemy Jeszcze Raz”.
Dodatkowo reżyser otrzymał nagrodę i wsparcie produkcyjne w kwocie do 5000 zł od firmy Film Produkcja.
Uzasadnienie: "Za zaskakujący pomysł i świadomy debiut na tle reżyserii i ciekawie opowiedzianą historię. Za mistrzowski suspens".

Dance/Electronic
Reż. Marcin Kluczykowski, Krzysztof Zalewski „Zabawa” Catz 'n Dogz Remix
Uzasadnienie: "Za makabryczny obraz oraz inteligentne poczucie humoru. Za mistrzowską choreografię klapka, opowiedzianą oszczędnymi środkami tajemnicę do końca".

Hip-Hop
Reż. Andiamo, PRO8L3M feat. Brodka „ŻAR”
Uzasadnienie: "Świadome przełamanie stereotypu hip-hopowego teledysku dzisiejszych czasów. Za dokumentalną wrażliwość w dostrzeganiu życia codziennego".

Pop
Reż. Daniel Jaroszek, Daria Zawiałow – „Kaonashi”
Uzasadnienie: "To, co poruszyło nas w tym klipie najbardziej, to odwaga w ukazaniu trudnej i nieoczywistej historii w nieskazitelnym i wyidealizowanym świecie muzyki pop. Ten obraz to coś zupełnie innego niż widzieliśmy do tej pory".

Extra
Reż. Mateusz Znaniecki, Igor Herbut, Mioush x Zespół Śląsk – „Mantra”
Uzasadnienie: "Za całokształt: piękne zdjęcia, dobrze dobraną obsadę, czujną reżyserię, autentyczne kostiumy i scenografię. A w szczególności za opowiedzenie prostej, lecz niebanalnej historii w poruszający sposób".

Mv Export
Reż. Ksawery Kirklewski, Max Cooper – „Hanging D”
Uzasadnienie: "Przyznając tę nagrodę byliśmy w kropce. Za wizualny eksperyment… bo lepsza jest kropka niż wielokropek".

Rock i ostre brzmienie
Reż. Wojtek Skrzypczyński, Michał Sierakowski, BARANOVSKI – „Nie mamy nic”
Uzasadnienie: "Za łagodne podejście do rocka. Za wzbudzenie nostalgii i przeniesienie do beztroskich lat dzieciństwa oraz za buraczki z ziemniaczkami".

Poza galą wręczenia nagród w ramach festiwalu odbywały się warsztaty operatorskie, scenariuszowe oraz postprodukcyjne, panel dyskusyjny dotyczący warunków pracy na planie filmowym, sesja Q&A na temat aspektów prawnych tworzenia wideoklipów. 
 
Dawid Brykalski

Kategoria

Muzyka