AFTER_2021.2022 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =

AFTER_2021.2022

Tkanina Walentyny Balcerzak, fot. materiały prasowe

Obroną kolekcji dyplomowych, która odbyła się 24 IX 2022 roku, zakończyła się kolejna edycja studiów podyplomowych zrealizowanych na kierunku projektowanie ubioru w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. 19 XI o godz. 17 poznamy efekty pracy słuchaczy z rocznika 2021/2022.
Zostaną one zaprezentowane na wystawie „AFTER_2021.2022” w Galerii ASP przy ul. Piotrkowskiej 68.

Nowa jakość dyplomów studiów podyplomowych na kierunku projektowanie ubioru wynika z gruntowej zmiany programowej wprowadzonej w ubiegłym roku akademickim. Zmianie uległa nie tylko nazwa kierunku (w latach 2011-2021 studia te prowadzone były pod nazwą „moda i trendy”), ale też formuła studiów (teraz trwają tylko dwa semestry) oraz przede wszystkim ich program.

Za jego opracowanie odpowiedzialni byli dr Michał Szulc - dyrektor Instytutu Ubioru łódzkiej ASP, Anna Lejpold - kierownik kierunku projektowanie ubioru, Anna Dull - koordynator biura Studium Studiów Podyplomowych, oraz zespół doświadczonych i utytułowanych wykładowców.

Program został bardzo unowocześniony. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów i potrzebom sektora mody, „podyplomówkę” na kierunku projektowanie ubioru wspierają swą wiedzą i doświadczeniem wybitne osobistości branży fashion. Słuchacze czerpali m.in. z doświadczenia dziennikarza Michała Zaczyńskiego czy specjalistki ds. social mediów Katarzyny Zbrojkiewicz.

Całoroczny program kształcenia oparty jest na interdyscyplinarnej współpracy pracowni projektowych: projektowania ubioru, akcesoriów i druku cyfrowego z pracowniami konstrukcji oraz warsztatami realizacyjnymi.

Nie można też zapominać o ważnej zmianie formalnej. Przeprowadzono procedurę przypisania kwalifikacji cząstkowych na poziomie 6. PRK. Dzięki temu absolwenci studiów podyplomowych, po ich ukończeniu, uzyskują tytuły równoważne licencjatowi. Mogą tym samym podjąć dalsze kształcenie w obszarze sztuk projektowych na studiach II stopnia.

- Jest to nowatorskie podejście do formuły kształcenia na podyplomówce. W stosunku do poprzednich edycji studiów zmieniona została również formuła obron.
Minikolekcje dyplomowe prezentowane są teraz na modelkach w otoczeniu najnowocześniejszej sali pokazowej, jaką dysponuje Centrum Promocji Mody Akademii w Łodzi – na tym samym wybiegu, na którym organizowane są najważniejsze międzynarodowe wydarzenia i konkursy modowe, jak Złota Nitka czy Łódź Young Fashion – mówi Anna Lejpold, kierownik kierunku projektowanie ubioru.

- Nasi absolwenci są specjalistami różnych branż – wśród studentów corocznie spotykamy lekarzy, ekonomistów, prawników, filologów, grafików, projektantów tkanin, nauczycieli przedmiotów zawodowych czy pracowników branży spożywczej. Taka różnorodność zawodów stawia przed wykładowcami łódzkiej ASP ogromne wyzwanie – tłumaczy dr Michał Szulc, prowadzący główną pracownię projektową na kierunku projektowanie ubioru.

Tematyka prezentowanych w ramach wystawy kolekcji jest tak różnorodna jak zawody, w których pracują nasi absolwenci. Motywacje jednak są podobne: ich znakomita większość wskazuje na marzenia, które w natłoku codziennych spraw zostały odsunięte na dalszy plan. Dzięki studiom od nowa obudzili swoją kreatywność, chroniąc  się tym samym przed syndromem wypalenia zawodowego. - Otrzymali od nas szansę na wielką zmianę, a często nawet podjęcie pracy, która będzie również pasją. Jesteśmy dumni z tej odwagi i determinacji do zmian, bo – jak się okazuje – na to nigdy nie jest zbyt późno – podsumowuje Anna Lejpold.

Kurator wystawy: Anna Lejpold