
RECENZJA. Poprzez obrazy Rosenstein i Williamsa przemawia ziemia. Z niej rodzi się wszystko – a więc i sztuka. W tym przypadku mięsista, strukturalna, zmysłowa jak gleba. Ziemia to także historia życia, ludzkości, to pamięć dawnych wydarzeń – na równi: ważnych i nieistotnych. Ale i miejsce, w którym coś można ukryć i z którego coś można wydobyć na światło. Miejsce, w którym spoczywamy po śmierci. Wszystko to i wiele więcej jest w tych pracach. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.

Na ścianach sali edukacyjnej Muzeum Miasta Łodzi powstał mural autorstwa Bartosza Bojarczuka. Przedstawia symboliczną wędrówkę przez historię Łodzi.
9 GRUDNIA 2022 - 10 LUTEGO 2023
Bio-kreacja - wystawa designu

Akademickie Centrum Designu zaprasza na wystawę "BIO-Kreacja". Otwarcie 9 XII o godz. 17. Tego samego dnia o godz. 17.30 rozpocznie się oprowadzanie po wystawie z jej uczestnikami.
od 6 GRUDNIA 2022
W fotograficznej pamięci

Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na wystawę „Obecni, nieobecni” - wernisaż 6 XII o godz. 18.30.
od 24 LISTOPADA 2022
Łódź Young Fashion 2022

Złota Nitka dla Maurycego Zylbera z Warszawy, nagroda 2. Fashion Film Festival dla Megan van Engelen z Holandii, nagroda rektora ASP podczas Gali Dyplomowej Instytutu Ubioru - dla Mai Pilarek. Szósta edycja Łódź Young Fashion za nami.

„Każdy chce jakoś nie żyć” to tytuł nowego neonu artystycznego, który można oglądać na bocznej ścianie budynku przy ul. 6 Sierpnia 21/23 w Łodzi.

RECENZJA. Obydwie wystawy prezentowane w ms1, mimo że odległe tematycznie, dotykają podobnej kwestii – dążenia człowieka do opanowania śmierci. W kręgu myśli kosmistycznej wyraża się ono w próbach osiągnięcia nieśmiertelności, natomiast u Kadana ujawnia się w pracach, które w symboliczny sposób mają zatrzymać w okowach przeszłości śmierć, którą niesie za sobą wojna w Ukrainie. Pisze Maria Mażewska.

RECENZJA. W pracach Krzysztofa Pruszkowskiego, jak w życiu, w ludzkiej podświadomości, obrazy rzeczywistości, doświadczenia, przeżycia, wrażenia zderzają się, nakładają się na siebie i przenikają, by w rezultacie stworzyć wypełnioną odpryskami wszystkiego czarną otchłań – swoisty kosmos. A całość znajduje się w bezustannym ruchu, tylko z pozoru zamrożonym. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 3 GRUDNIA 2022
Galeria sztuki VR

Pierwsza Galeria Sztuki VR dzięki wykorzystaniu medium, jakim jest wirtualna rzeczywistość (VR), daje nowe możliwości prezentowania dzieł artystycznych w przestrzeni digitalnej – z pełnym odwzorowaniem rzeczywistości realnej.

RECENZJA. 17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi odbywa się w szczególnym momencie: po dwóch i pół roku pandemii i w czasie trwającej wojny na Ukrainie – w innym świecie niż poprzednia edycja. I choć także wcześniej rzeczywistość była wystarczająco złożona, by artyści mogli się z nią konfrontować, to nowa sytuacja zaowocowała w światowej twórczości wszechogarniającym poczuciem niepokoju. Tak wynika z triennalowej wystawy. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.