18. Małe Formy Grafiki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =

18. Małe Formy Grafiki

Dariusz Kaca "Kosmiczne relacje I", 2023, linoryt - jedna z prac zakwalifikowanych na...

18. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki – Łódź 2023 rozpocznie się 26 X w Galerii Willa. Tego samego dnia odbędzie się tradycyjna aukcja miniatur. Do udziału w tegorocznym wydarzeniu zgłosiło się 386 artystów z 44 krajów, którzy nadesłali 1282 prace.
Pomysł międzynarodowej wystawy miniatur graficznych zrodził się pod koniec lat 70. w środowisku łódzkich bibliofilów i grafików skupionych w Łódzkim Towarzystwie Przyjaciół Książki. Początkowo impreza odbywała się w cyklu dwuletnim, od 1993 roku ma charakter triennale. Jest jednym z najstarszych wydarzeń cyklicznych na świecie poświęconych tej dyscyplinie sztuki. Promuje grafiki wykonane w technikach warsztatowych, ale nie pozostaje obojętna na eksperymenty techniczne czy nietypowe rozwiązania stylistyczne. Dzięki organizacji 17. dotychczasowych edycji Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zgromadziła kolekcję miniatur graficznych liczącą 13690 prac.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi już po raz 18. prezentuje w przestrzeniach Galerii Willa prace nadesłane na Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź. Od ponad 40 lat impreza stanowi niezwykłe spotkanie ze współczesną grafiką warsztatową z kilkudziesięciu krajów. Jest jednym z najstarszych wydarzeń cyklicznych na świecie poświęconych tej dyscyplinie sztuki i największą międzynarodową prezentacją grafiki warsztatowej w Łodzi. Tegorocznej wystawie głównej prezentowanej w Galerii Willa, towarzyszą ekspozycje w Ośrodku Propagandy Sztuki, Galerii Re:Medium, Galerii Kobro oraz Galerii ASP.

W 2023 roku, podobnie jak w poprzednich edycjach, na główną wystawę zostały zakwalifikowane odbitki z płyt graficznych o formacie 12 x 15 cm, wykonane w tzw. „technikach szlachetnych”.

Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 386 artystów z 44 krajów, którzy nadesłali 1282 prace. Na wystawę międzynarodowe jury zakwalifikowano 602 prace 233 artystów z 37 krajów. Najlepsze zestawy prac zostaną wyróżnione Medalami Honorowymi, zaprojektowanymi przez łódzką rzeźbiarkę i medalierkę Dominikę Karpińską Kopiec.

Miniatury graficzne pokazywane w 2023 roku różnią się od tych sprzed dziesięcioleci. Więcej w nich ekspresji, mniej pracy rzemieślniczej. O wiele większa jest reprezentacja artystów młodych i bardzo młodych. Daje to nadzieję, że Triennale będzie trwać i utrwalać swoją renomę w świecie, zachowując wypracowaną formę, a grafiki na nim prezentowane będą szkołą dla następnych pokoleń marzących o nobilitacji – Medalu Honorowym (...) – zauważa Piotr Ciesielski, członek jury,  profesor w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Otwarciu Triennale w Galerii Willa będzie towarzyszyła, ciesząca się dużym zainteresowaniem ze strony miłośników i kolekcjonerów sztuki, aukcja prac graficznych polskich uczestników konkursu. Aukcja rozpocznie się o godzinie 19.30 i poprowadzi ją Artur Andrus – dziennikarz, prezenter telewizyjny, publiczności znany również jako piosenkarz i twórca kabaretowy. Cena wywoławcza prac to 100 zł.

Pomysł międzynarodowej wystawy ukazującej miniaturę graficzną zrodził się w środowisku łódzkich bibliofilów i grafików skupionych w Łódzkim Towarzystwie Przyjaciół Książki pod koniec lat 70. Inicjatorami wystawy byli wieloletni Przewodniczący Towarzystwa Michał Kuna i prof. Grzegorz Matuszak – współkomisarze pierwszych edycji wystawy.

Jak podkreśla dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i kurator Triennale - Dariusz Leśnikowski: - Za rok minie 45 lat, od kiedy, z inicjatywy środowiska łódzkich bibliofilów, odbyło się pierwsze spotkanie miłośników małej formy graficznej – twórców i widzów. Również w 2024 roku Miejska Galeria Sztuki w Łodzi obchodzić będzie stulecie swojego istnienia. Organizowany przez Galerię cykliczny konkurs pozostaje jednym z największych osiągnięć tej instytucji w całej historii jej funkcjonowania. Triennale zachowuje ciągłość, a równocześnie cały czas się rozwija.


WYSTAWA GŁÓWNA:

Galeria Willa / Galeria Chimera (ul. Wólczańska 31)

Wernisaż: 26 października, godz. 18.00


AUKCJA PRAC GRAFICZNYCH:

Galeria Willa (ul. Wólczańska 31)

Start: 26 października, godz. 19.30


WYSTAWY TOWARZYSZĄCE:

Patrycja Podkościelny. GRAFIKA (Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113)

Wernisaż: 27 października, godz. 18.00


Wiesław Haładaj. NIEWIDOCZNA ŚCIEŻKA (Ośrodek Propagandy Sztuki w Łodzi, park Sienkiewicza 44)

Wernisaż: 27 października, godz. 19.30


DWIE HISTORIE (Galeria Kobro, ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi)

Wernisaż: 24 listopada, godz. 18.00


PRINT THINK (Galeria ASP)

Wernisaż: 6 grudnia, godz. 18.30


INFORMACJA TUTAJ
Galeria Willa
  • 26-10-2023 godz 18:00 - 04-02-2024

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Wólczańska 31

Kontakt

tel. 42 632 79 95
w czwartek wstęp wolny