20 lat Fotofestiwalu. Robakowski kuratorem | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =

20 lat Fotofestiwalu. Robakowski kuratorem

Fot. Federico Estol

20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi odbędzie się w dniach 10-27 czerwca. Będą dwa centra festiwalowe, prezentacje prac ponad 150 artystów i artystek wizualnych oraz 40 wystaw w całym mieście, a wśród nich ekspozycja fotografii z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, w tym tych autorstwa Andy’ego Warhola, Romana Opałki czy Natalii LL. Program części głównej tworzy prof. Józef Robakowski.
Tegoroczny program jest przygotowywany wspólnie przez łódzkich kuratorów i kuratorki, aktywistów i aktywistki, twórców i twórczynie, uczelnie wyższe, studentów i studentki. W toku prac powstaje opowieść o mieście, w którego fascynującej historii mieszają się poszukiwania awangardowych artystów i artystek z popularną kulturą robotniczą. W programie znajdą się wystawy odwołujące się do historii miasta, spotkania lokalnych galerii z artystami i artystkami, ale przede wszystkim prezentacje najciekawszych dokonań twórców i twórczyń związanych z Łodzią, których dokonania na stałe wpisały się w kanon sztuki polskiej. Szczególnie duży blok wystaw poświęcony będzie współczesnej fotografii światowej – pokażemy kilka międzynarodowych projektów i platform, których celem jest promocja i prezentacja wschodzących nazwisk współczesnej fotografii.


Festiwal rozpocznie się 10 czerwca i potrwa do 27 czerwca. Na wydarzenie zapraszają: Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej oraz Łódzkie Centrum Wydarzeń. Fotofestiwal 2021 powstał przy udziale finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


GŁÓWNE WYSTAWY:

1) Wystawa „Reinkarnacja” kuratorowana przez prof. Józefa Robakowskiego w Fabryce Sztuki
(ponad 40 artystów m.in. Małgorzata Potocka, Aleksandra Ska, Karolina Breguła, Karolina Wojtas, Grzegorz Przyborek, Ryszard Waśko, Andrzej Różycki, Piotr Zbierski)

2) Pierwsza w historii wystawa kolekcji fotografii Muzeum Sztuki w Łodzi | „Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii”
(ok. 200 prac  m.in. Andy Warhol, Natalia LL, Karol Hiller, Zofia Rydet, Zbigniew Libera Jerzy Lewczyński, Roman Opałka, Stefan i Franciszka Themersonowie)

3) Wystawa fotografii Stanisława Ignacego Witkiewicza “Witkacego”
(“Portret wielokrotny”, Galeria Signum, nawiązanie do wystawy z Muzeum Sztuki z 1979 r.)

4) Opowieści z miasta Łodzi – wystawy historyczne i współczesne o Łodzi
(wystawy dokumentalne Macieja Rawluka, Uli Tarasiewicz, Artura Urbańskiego, a także kolorowane zdjęcia z lat 20. i 30. XX wieku Wiktora Jekimenki z archiwum Veolii)

5) Przestrzeń akademicka, wystawy przygotowane przez trzy łódzkie uczelnie wyższe
(Uniwersytet Łódzki, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Szkoła Filmowa w Łodzi)

6) Wystawy w ramach projektu STREFA MIASTO
(około 30 wystaw w muzeach, galeriach oraz przestrzeniach tymczasowych m.in. Bogdan Konopka, Agnieszka Kurant, Sebastian Collet, Iacopo Pasqui, Bartłomiej Talaga)

7) Wystawy z międzynarodowego Programu Otwartego
Federico Estol (Urugwaj), Colin Delfosse (Belgia) Sima Choubdarzadeh (Iran) Rafael Heygster & Helena Manhartsberger (Niemcy), Robin Hinsch (Niemcy), Irmina Walczak (Polska)

8) Wystawy w ramach europejskiej platformy fotografii PARALLEL
(6 wystaw prezentujących 30 młodych artystów z całego świata i podsumowujących roczny cykl jednego z większych europejskich projektów wspierających twórców; Platforma Parallel zrzesza 19 instytucji z całej Europy takich jak galerie, festiwale i magazyny fotograficzne)


Wydarzenie na Facebooku: facebook.com/events/511699579823290

Więcej informacji dotyczących programu tutaj
Art_Inkubator
  • 10-06-2021 - 27-06-2021

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Tymienieckiego 3

Kontakt

42 646 88 65
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.