2020.20.2 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =

2020.20.2

Dominik Lejman, Leon (after Watteau), 2018

To tytuł wystawy prac Dominika Lejmana i Wojciecha Ledera w Galerii Imaginarium. Otwarcie 20 II o godz. 20.20.
Podstawowym łącznikiem spotkania malarstwa Wojciecha Ledera i Dominika Lejmana jest pojęcie sceny i jej tymczasowej obietnicy.
W obu przypadkach szkliste światło obrazu buduje punktum – moment zatrzymania, w którym czas widza spotyka się z czasem tożsamym z przedstawieniem, u Ledera pozostającym nigdy niespełnionym momentem oczekiwania, u Lejmana kilkusekundowym przerwaniem znieruchomienia obrazu, poprzez wświetlonego w obraz „aktora”.

Dialog obu narracji wzajemnie wspomaga efekt, u Ledera nasilając oczekiwanie, u Lejmana przenosząc znaczenie z powtarzanego w projekcyjnej pętli wydarzenia na jego sceniczne otoczenie.

W ob/scenicznym świecie znaczenie sceny - jako konstrukcji ustalającej etyczną relację z widzem - zanika, malarstwo może być jego przypomnieniem.

Dominik Lejman urodził się w 1969 r. w Gdańsku. W latach 1989-1993 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki oraz w Royal College of Art w Londynie w latach 1993-95. W 1996 roku obronił pracę dyplomową na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od roku 2005 prowadzi pracownię malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem, które łączy z projekcjami wideo, realizuje wideofreski, prace w formie wielkoformatowych fototapet i projekty w przestrzeni publicznej. Laureat wielu polskich i zagranicznych nagród, m.in. Paszportu "Polityki" w 2001 roku oraz stypendysta m.in. RCA, Fundacji Kościuszkowskiej, Trust for Mutual Understanding, Location 1 w Nowym Jorku, Ministerstwa Kultury RP. Prace artysty prezentowane były na licznych wystawach w Polsce i za granicą (m.in. w Nowym Jorku, Brukseli, Düsseldorfie). Mieszka i pracuje w Berlinie i Poznaniu.

Wojciech Leder urodził się w 1960 roku w Łodzi. Studia w PWSSP ukończył w 1985 roku. Dyplom z malarstwa u Profesora Fijałkowskiego w 1985 roku. Studiował także filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. W 1997 otrzymał Grande Prix Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Miał indywidualne wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi w 2001 roku, w Atlasie Sztuki w łodzi 2004 roku, w Galerii Bonna Tirer w Nowym Jorku na Chelsea Arts District w 2015 roku . Brał udział w Łódż Biennale w 2004 roku i Fokus Lodz Biennale w 2010 roku, w Medition Biennale w 2016 i 2018 roku. Był kuratorem Dekonstrukcji Utopii w Galerii Miejskiej w łodzi w ramach Festiwalu Czterech Kultur w 2012 roku, był kuratorem wystawy Biografie Rzeczy w Muzeum Żydów Polskich Polin w 2013 roku. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i zagranicą. Obecnie prowadzi pracownię Malarstwa na ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Profesor Zwyczajny.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.