220. Aukcja Dzieł Sztuki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =
Link
6 + 6 =

220. Aukcja Dzieł Sztuki

Solniczki

W sobotę 23 X odbędzie się 220. Aukcja Dzieł Sztuki, organizowana przez Rynek Sztuki. W ofercie znajduje się 121 obiektów: obrazy, grafiki i rzemiosło artystyczne. Na ekspozycji przedaukcyjnej dominuje obraz Wiesława Garbolińskiego „Dziewczyna w oknie”, sygnowany godłem „Matylda”, a więc pochodzący z jakiegoś konkursu. Zarówno stylistyka, jak i kolory wskazują na połowę lat 60. XX w. jako czas powstania.
Garboliński odbył studia w krakowskiej ASP w pracowniach Zbigniewa Pronaszki i Wacława Taranczewskiego oraz kontynuował je w Instytucie Malarstwa, Rzeźby i Architektury w Leningradzie. W swojej twórczości nie poszedł jak to było wówczas w modzie, po 1956 roku, w kierunku awangardy, ale pozostał realistą. Nie był to jednak realizm akademicki lecz zupełnie nowe podejście do sztuki przedstawieniowej. Garboliński uważał się za modernistę i podobnie jak inni z jego otoczenia, z Jerzym Krawczykiem, czy Benonem Liberskim na czele, tworzył sztukę społecznie zaangażowaną daleką od poszukiwań czysto formalnych. Na rynku antykwarycznym obrazy malarza z tego czasu są dużą rzadkością więc prezentowane dzieło stanowi kolekcjonerską ciekawostkę. Łódzkim akcentem w ofercie jest również „Zbiór zboża przed burzą” Ottona Pippela, malarza urodzonego w naszym mieście, który później zrobił karierę w Monachium.

Wśród prezentowanych na aukcji dzieł są obrazy zarówno z XVIII jak i XXI wieku, malowane tradycyjnie, jak i kompozycje awangardowe. W ofercie jest także wiele doskonałych grafik, m.in. drzeworyty Stefana Mrożewskiego, linoryt Józefa Gielniaka oraz litografie Marca Chagalla i Joana Miró. Z rzemiosła artystycznego warto wymienić srebrne solniczki z drugiej ćwierci XIX wieku powstałe w warsztacie Karola Filipa Malcza, jednego z najbardziej znanych warszawskich jubilerów.

Wszystkie dzieła prezentowane są w sali aukcyjnej Rynku Sztuki przy ul. Wschodniej 69 (I piętro) oraz na stronach internetowych www.ryneksztuki.eu, www.onebid.pl i www.artinfo.pl. W licytacji można brać udział osobiście (po wcześniejszej rezerwacji miejsc), telefonicznie lub online. Początek aukcji w sobotę o godz. 12.

Katalog aukcji - w załączniku poniżej.

Do pobrania