226. Aukcja Dzieł Sztuki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =

226. Aukcja Dzieł Sztuki

Obraz Maksymiliana Gierymskiego

W sobotę 24 IX łódzki dom aukcyjny Rynek Sztuki zaprasza na 226. Aukcję Dzieł Sztuki. W ofercie jest 105 obrazów, grafik i obiektów rzemiosła artystycznego. Uwagę kolekcjonerów może zwrócić dzieło Jana Czesława Moniuszki „Scena dworska” z atrakcyjną ceną wywoławczą 25 000 zł.
Malarz był synem sławnego kompozytora Stanisława, jednak - uzdolniony plastycznie - studiował w Akademii Petrsburskiej i u Wojciecha Gersona. Malował na ogół historyczne sceny rodzajowe, chwalono go za wyczucie epoki, kompozycję i kolorystykę. Jego obrazy rzadko pojawiają się na rynku antykwarycznym dlatego ten stanowi atrakcję dla znawców sztuki.

Z górnej półki, dla zasobniejszych inwestorów w ofercie jest m.in. dzieło Maksymiliana Gierymskiego „Na przejeździe” z ceną wywoławczą 190 000 zł. Na aukcji reprezentowana jest też sztuka nowoczesna m.in. przez kompozycję Henryka Stażewskiego, wycenioną na 250 000 - 400 000 zł, czy „Horyzont”, łodzianina Jacka Bigoszewskiego, który można licytować od 5000 zł. Z lokalnych twórców obecni są także m.in. Jerzy Rene Groszang, Joachim Kahane i Jerzy Krawczyk.

Kolekcjonerów rzemiosła artystycznego zainteresuje zapewne figurka górala z Pacykowa, szacowna na 8000 - 12 000, czy papierośnica z 1893 roku, dzieło z warsztatu Pawła Owczynnikowa, warta ok. 20 000 zł.

Wszystkie wystawione na aukcję obiekty można oglądać w salonie firmy przy ul. Wschodniej 69 (I pietro) lub na stronach www.ryneksztuki.eu, www.artinfo.pl i www.onebid.pl. Licytować można osobiście, telefonicznie lub przez internet. Początek aukcji w sobotę o godz. 12.