233. Aukcja Dzieł Sztuki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =

233. Aukcja Dzieł Sztuki

Obraz Juliusza Joniaka

W sobotę 23 IX o godz. 12 odbędzie się 233. Aukcja Dzieł Sztuki, przygotowana przez łódzki dom aukcyjny Rynek Sztuki. Na licytację wystawiono 102 obiekty - obrazy, rysunki i grafiki, a z rzemiosła artystycznego przede wszystkim srebra i platery.
Najdroższą pozycją jest „Kościółek w Osieku” Juliana Fałata z ceną wywoławczą 75000 zł. Dzieło, prezentowane w 1906 roku w warszawskiej „Zachęcie”, namalowane jest akwarelami, gdyż w tej technice artysta czuł się najlepiej i był wyjątkowo sprawny. Wywodząc się z ubogiej rodziny, już jako młody człowiek malował obrazy, ale na farby olejne i płótna nie było go stać, wybrał więc to, co było najtańsze. Kształcił się w akademiach sztuk pięknych w Krakowie, Zurychu i Monachium. Dużo podróżował, pokonał m.in. trasę dookoła świata, a z wyprawy do Rzymu przywiózł żonę Włoszkę. Jako artysta odnosił sukcesy - zdobywał nagrody m.in. w Wiedniu i Monachium, był też malarzem na dworze cesarza Wilhelma II. W Krakowie, po powrocie z Berlina, został dyrektorem Krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, którą zreformował. Był też jednym z współzałożycieli Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. Do dzisiaj jego obrazy zdobią wiele polskich i niemieckich kolekcji oraz stanowią atrakcje aukcji dzieł sztuki.

Ze środowiskiem krakowskim związany też był Juliusz Joniak, przedstawiciel krakowskiego koloryzmu, którego dwa dzieła znalazły się w ofercie. Oczywiście, jak zawsze w przypadku łódzkiej firmy nie może na aukcji zabraknąć dzieł łódzkich twórców. Są wśród nich m.in. Konstanty Mackiewicz, Andrzej M.Bartczak, Stanisław Fijałkowski, Wiesław Garboliński, Zenobiusz Poduszko i wielu innych.

Wszystkie oferowane obiekty prezentowane są w galerii przy ul. Wschodniej 69, na I piętrze, można je też oglądać na stronie www.ryneksztuki.eu. Licytować będzie można osobiście, przez telefon lub internet korzystając z portali www.onebid.pl i www.artinfo.pl.
Dom Aukcyjny Rynek Sztuki
  • 23-09-2023 godz 12:00

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Wschodnia 69

Kontakt

tel. 42 630 47 79