3. Przegląd Uczelni Artystycznych | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =

3. Przegląd Uczelni Artystycznych

Akademia Sztuk Pięknych zaprasza na 3. Przegląd Uczelni Artystycznych, będący częścią Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi. Jury w składzie: Krzysztof Candrowicz, Gloria Oyarzabal, Magdalena Milewska, Julia Taszycka oraz Kamil I. oceni prace fotograficzne studentów z dziewięciu szkół artystycznych.
W ramach Przeglądu dostępne będą dwie wystawy: w Akademickim Centrum Designu (wernisaż 15 VI o godz. 18, ul. Księży Młyn 13/15) oraz w Galerii Kobro w Akademii Sztuk Pięknych (ul. Wojska Polskiego 121).

3. Przegląd Uczelni Artystycznych to międzyuczelniany konkurs, którego celem jest wymiana dokonań między studentami i pedagogami w zakresie ich praktyk fotograficznych. Inicjatywa nawiązuje do historycznej wystawy Fotofestiwalu – Fabryki Fotografii – Międzynarodowego Przeglądu Szkół, organizowanego w latach 2003–2011 w Łodzi. Było to miejsce debiutu wielu młodych artystów i artystek, którzy w znaczący sposób wpłynęli na rozwój fotografii.

W tegorocznej edycji Przeglądu uczestniczyć będzie aż dziewięć uczelni artystycznych, a reprezentują je następujące osoby:

    Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku: Dominik Staszak, Oliwia Łysień;
    Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie: Aleksander Dul, Olga Neugebauer;
    Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi: Aleksandra Soćko, Mateusz Zubel;
    Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi: Marta Socha, Szymon Cyglicki;
    Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu: Łucja Motyl, Marcin Karalus;
    Akademia Sztuki w Szczecinie: Józef Jakacki, Mateusz Sobków;
    Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie: Filip Czernikiewicz, Alicja Lechowicz;
    Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu: Maciej Proćków, Katarzyna Małek.

Każda z zaproszonych uczelni była poproszona o wytypowanie od dwóch do dziewięciu studenckich projektów indywidualnych, najbardziej aktualnych i reprezentatywnych, z których kuratorzy Przeglądu (dr Dominika Sadowska i mgr Paweł Giza) wybrali dwa.

Podczas przeglądu przekonamy się, jak ten kuratorski wybór ujawnił obszary tematyczne wspólne dla młodego pokolenia i odzwierciedlił wyłaniające się równolegle zjawiska. Wystawy mają też szansę stać się probierzem tego, co fascynuje osoby dopiero zaczynające swoją artystyczną aktywność, i odzwierciedleniem kondycji działań w obszarze sztuki wizualnej mających swoje źródło w obrazie fotograficznym.

Młodzi twórcy rywalizować będą o Nagrodę Rektora ASP w Łodzi oraz Nagrodę Publiczności, której laureat wyłoniony zostanie w plebiscycie internetowym. Zwycięzców poznamy 15 czerwca br. w czasie uroczystego wernisażu w Akademickim Centrum Designu.

Wystawy będą czynne od 13 do 23 VI. Kuratorzy: dr hab. Dominika Sadowska oraz mgr Paweł Giza.
  • 13-06-2024 - 23-06-2024
  • 15-06-2024 godz 18:00

Kategoria

Sztuka