Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
5 grudnia po raz 16 przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Założeniem nagrody wręczanej przez artystów jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Laureatem za 2017 rok został Piotr Bosacki.
Dawno na wernisażu nie widziałem takiego tłumu jak 30 listopada 2018 roku w galerii piotrkowskiego Ośrodka Działań Artystycznych przy ul. Sieradzkiej 8.
Lwów jest nieobecny w podręcznikach światowej historii sztuki – niesłusznie. W dobie twórczości awangardowej sporo się tu działo – przekonaliśmy się o tym już dzięki wystawie w Muzeum Sztuki „Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta” na przełomie ubiegłego i bieżącego roku. Teraz w trzech galeriach Łódzkiego Domu Kultury trwa ekspozycja, którą można traktować jako pewne uzupełnienie tamtej prezentacji.
W Łodzi przy ul. Zachodniej 93 powstała ciekawa artystyczna instalacja łącząca elementy mozaiki ceramicznej i muralu. Praca powstała dzięki współpracy Ceramiki Paradyż z Łódzkim Centrum Wydarzeń, artystą Bartkiem Bojarczukiem z illCAT studio oraz Łódź Design Festival.
Żyjemy w czasach, w których informacje rozchodzą się głównie drogą cyfrową, czasopisma stały się niszowe, zatem powinny być pachnące, miłe w dotyku, mieć wysoką jakość druku i zawartości. Być limitowaną przyjemnością -  mówi Jakub "Hakobo" Stępień, który rozpoczyna pracę nad nową szatą graficzną "Kalejdoskopu".
400 kg i 25 mkw. - tyle waży i zajmuje przestrzeni ogromna, przeskalowana poduszka, która została ustawiona na terenie dworca Łódź Fabryczna. To nowa instalacja artystyczna, która powstała w ramach projektu „Przecieki sztuki” organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń.
Mamy do czynienia nie z analitycznym podsumowaniem, ale z prezentacją płócien Jerzego Mierzejewskiego z różnych lat – od roku 1939 do 2000. Co jednak wystarczy, by docenić to osobne malarstwo, gdzie realistyczny obraz rzeczywistości staje się metaforą.
W drodze z porewolucyjnej Rosji na Zachód Łódź miała być dla Kobro i Strzemińskiego tylko przystankiem do awangardowego Paryża. Stała się domem. Blisko sto lat później marzenie o podboju Paryża może się spełnić. Wystawiano tam ich prace, jednak dotąd nie poświęcono im monograficznej wystawy obejmującej całokształt twórczości. Muzeum Sztuki nadrabia zaległość.
Książka Minicha to ważny element do tworzenia wizerunku przeszłości, ważny materiał faktograficzny dotyczący sztuki współczesnej w Polsce. Jest ona także cenna dla współczesnej percepcji złożonej sytuacji kultury i sztuki w Polsce po II wojnie światowej. O książce "O nowy typ muzeów sztuki" pisze Jacek Michalak, wieloletni szef Galerii Atlas Sztuki w Łodzi.
„Plener rzeźbiarski Dawna rodzina wiejska połączony z warsztatami plastyczno – etnograficznymi dla dzieci” to projekt Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi , który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Ludowa i Tradycyjna”  Projekt otrzymał również dotację celową Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.