Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Utalentowany malarz, rzeźbiarz, projektant mebli i jachtów. Wybitny nauczyciel, którego misją było stworzenie szkoły pełnej otwartych na świat i wszechstronnie wykształconych studentów. Nic dziwnego, że prof. Romana Modzelewskiego czterokrotnie wybierano na rektora PWSSP w Łodzi, której koncepcję programową współtworzył i którą ocalił od likwidacji w latach 50. XX wieku.
Jak się dowiedzieliśmy ze sprawdzonych źródeł, nowym dyrektorem Miejskiej Galerii Sztuki będzie Dariusz Leśnikowski, który wygrał konkurs organizowany przez Wydział Kultury UMŁ. Zastąpi on na tym stanowisku wieloletnią dyrektor - Elżbietę Fuchs.
15 grudnia w Muzeum Sztuki po raz 15 przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro Artyści Artystom. Jej założeniem jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Laureatką za 2016 rok została Karolina Wiktor.
Magdalena Abakanowicz, jedna z najważniejszych współczesnych artystek, znana jest głównie ze swoich rzeźbiarskich obiektów nawiązujących do zwielokrotnionych odindywidualizowanych ludzkich sylwetek czy z wielkich jaj-kokonów w londyńskim Tate Modern – ponurych i niepokojących. Dlatego wystawa jej prac w Centralnym Muzeum Włókiennictwa może zaskoczyć przyjemną energią.
To już ostatni odcinek SŁOWNIKA AWANGARDY, w którym JAROSŁAW SUCHAN, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, pomagał nam usystematyzować rozumienie pojęć ważnych dla awangardy historycznej. Na koniec A jak abstrakcja!
W podcieniach przy placu Wolności powstała ponad 20-metrowa instalacja artystyczna Marty Krześlak pt. „Wszystko się ułoży”. Wykonana została z różnokolorowej pianki poliuretanowej.
Aleksandra Chciuk, artystka audiowizualna, pianistka i kompozytorka, absolwentka Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej.
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi na finisz obchodów Roku Awangardy zorganizowała studencki Konkurs Hommage á l’Avantgarde. Wzięli w nim udział i artyści, i projektanci – w sumie 52 osoby. Efekty były różne – niektórzy niecałkiem poczuli temat, inni wpisali się w niego wzorowo. Godnych uwagi propozycji było sporo.
K jak kształtowanie przestrzeni... W roku stulecia awangardy w Polsce zamieszczamy cykl, w którym Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, pomaga usystematyzować rozumienie pojęć ważnych dla awangardy  historycznej.
W Pałacu Herbsta znów można obejrzeć reprezentatywny wybór dzieł z Kolekcji Sztuki Dawnej, zarówno polskiej, jak i europejskiej. Wśród prezentowanych obiektów znajdują się obrazy zaliczane do arcydzieł malarstwa polskiego, w tym "Portret matki artysty" (1853) - słynne dzieło Henryka Rodakowskiego.