777 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =

777

Galeria Sztuki AOKZ zaprasza na wystawę trójki studentów z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Aleksandry Drab, Emila Buckiego i Patryka Starucha. Pomimo odmiennych sposobów artystycznej ekspresji każdego z artystów, ich twórczość łączy hasło: widzieć, myśleć, czuć. Wernisaż wystawy „777” odbędzie się 8 lipca o godz. 12.
„Widzenie” Patryka Starucha skupia się na trzech wątkach: miasto, kobieta i noc. Artysta czerpie z własnych źródeł fotograficznych, obejrzanych filmów i sennych majaków. W centrum jego obrazów znajduje się figura człowieka, jednak jej realizm zostaje zaburzony przez zabawę światłem, kolorem i refleksami. W efekcie prace nabierają niezwykle klimatycznego charakteru.

„Myślenie” Emila Buckiego dotyczy procesów społecznych i zjawisk kulturowych zachodzących w krajach byłego bloku sowieckiego. Artysta odwołuje się także do obecnej sytuacji związanej z agresją Rosji na Ukrainę. –Bazując na dokumentalistyce, propagandzie oraz obserwacji rozkładu norm obyczajowych, staram się stworzyć opowieść o dezintegracji społeczeństw postkomunistycznych. Ważną rolę odgrywają w niej korzenie i historia mojej rodziny, której część rozsiana została na obszarze Białorusi, Ukrainy i Rosji. Znajduję w niej uniwersalne odzwierciedlenie losów ludzi żyjących w nieustannym strachu przed niczym nieskrępowanym totalitaryzmem, który nieuchronnie prowadzi do degradacji więzi międzyludzkich, dehumanizacji i wynaturzeń – mówi Emil Bucki.

„Czucie” Aleksandry Drab dotyczy ludzkiego ciała, które jest obszarem twórczych poszukiwań. Ciała przedstawianego bardzo intymnie. Jego „czucie” realizuje się w nieskrępowany sposób. – W swoim malarstwie pokazuję przede wszystkim figurację. Figuracja zawsze tworzy pewną historię, zawsze o czymś opowiada. Od kiedy zaczęłam pracować z modelami na I roku studiów, ludzkie ciało stało się dla mnie niezwykle interesującym tematem. Od odcieni karnacji, małych znamion czy blizn, po mimikę twarzy i układ ciała - to wszystko tworzy uniwersalną całość danej osoby. Ciało jest indywidualną historią każdego z nas, którą chcę podkreślać w swoich obrazach. Jest naszym jedynym łącznikiem ze światem zewnętrznym. Poprzez ukazywanie cielesności próbuję docierać do świata wewnętrznego odbiorcy. To, co nosimy w środku, objawia się przede wszystkim w subtelnych komunikatach naszego ciała – tłumaczy Aleksandra Drab.

ALEKSANDRA DRAB
Ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. Obecnie najbliższe są jej sztuki tradycyjne, przede wszystkim malarstwo i rysunek. W 2020 roku rozpoczęła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Aktualnie jest studentką III roku w pracowni profesora ASP dr hab. Witolda Stelmachniewicza. Jej największym zainteresowaniem i tematem poszukiwań malarskich jest figuracja, która, przedstawiona w określony sposób, staje się zbiorem nieskończonej liczby historii. Ostatnia seria obrazów opowiada o naszych wewnętrznych bataliach, które mimowolnie zdradzamy poprzez gesty czy układ ciała. W swojej głowie potrafimy być dla siebie niezwykle brutalni, a nasz wewnętrzny oponent dusi naszą potrzebę samoopieki.

PATRYK STARUCH
Urodzony w 1999 roku w Krakowie. Ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Krakowie, jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem olejnym i rysunkiem, oprócz tego tworzy obiekty inspirowane architekturą. Zwycięzca konkursu Call4Arts.

EMIL BUCKI
Urodzony w 1999 roku w Lublinie. Student IV roku na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (w pracowni malarstwa prof. Grzegorza Sztwiertni oraz pracowni rysunku prof. Rafała Borcza). Ukończył Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. Laureat Grand Prix 12. edycji konkursu „Nowy obraz, nowe spojrzenie” organizowanego przez Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

8 lipca o godz. 12.30 zaplanowano oprowadzenie po wystawie z udziałem artystów, a o godz. 16 po wystawie oprowadzą przedstawiciele galerii. Wystawę „777” można oglądać do 19 sierpnia.