Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 28 LUTEGO 2020

Tyle piękna w Łodzi

Ukazała się książka "Tyle piękna. O łódzkiej rzeźbie w przestrzeni miejskiej", która jest efektem współpracy z Wydziałem Kultury UMŁ (grant) i wynikiem projektu o tym samym tytule. W publikacji znajduje się wstęp Marii Nowakowskiej (łódzki detal) poświęcony historii łódzkiej rzeźby czy też historii rzeźby w Łodzi, a całość wzbogaciły zdjęcia autorstwa Anny Zagrodzkiej oraz kolaże, również Anny Zagrodzkiej i Joanny Szumacher-Strzemiecznej.
od 15 LUTEGO 2020

90 lat Neugebauera

W sobotę 15 II o godz. 18 w Filharmonii Łódzkiej (foyer na 2. piętrze) zostanie otwarta wystawa fotografii znanego portrecisty i fotografa teatralnego Jerzego Neugebauera, organizowana z okazji 90. urodzin artysty i 105. urodzin Filharmonii Łódzkiej.
RECENZJA. To bardzo udana edycja Prime Time – dorocznej wystawy najlepszych dyplomów obronionych na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w roku poprzednim. Wszystkie 41 prezentowanych w Art_Inkubatorze dyplomów trzyma poziom. Tak trzymać!
ROZMOWA. - W zeszłym roku, będąc na stażu u rzeźbiarki Anny Uddenberg, w wolnym czasie „wyrzeźbiłam” swojego avatara w 3D. Avatar wyglądał jednak zupełnie inaczej niż ja. Możliwość totalnej kreacji zawsze mnie pociągała, a sam pomysł wziął się z myśli, że nie istniejemy już tylko w jednym „wydaniu”, każdy ma swoje drugie, cyfrowe, socialmediowe „ja” - mówi Alek Sarna w rozmowie z Joanną Glinkowską.
W 2019 roku kolekcja Muzeum Sztuki w Łodzi powiększyła się o 483 dzieła sztuki. Zakupione prace zostaną częściowo włączone w ekspozycję stałą muzeum „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku" oraz wystawy czasowe.
WYWIAD. - Oglądając twoją pracę w Punkcie Odbioru Sztuki na wystawie „Bez strachu i nienawiści”, byłam pod wrażeniem sprawnego łączenia konceptu z opowieścią. W narracyjnej formie mówisz o sprawach uniwersalnych, zdarzeniach ze świata, polityce. Mniej w twojej sztuce doświadczeń osobistych - z łódzką artystką Alek Sarną rozmawia Joanna Glinkowska.
Muzeum Sztuki wydało pierwszą po blisko półwieczu, rozbudowaną i uaktualnioną monografię kolekcji, która dała impuls do rozwoju Miejskiego Muzeum Historii i Sztuki im. J. i K. Bartoszewiczów - obecnie Muzeum Sztuki w Łodzi - w jedną z najważniejszych w Europie placówek wystawienniczych i naukowo-badawczych poświęconych badaniom nad sztuką nowoczesną i współczesną.
Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. Tym razem kuratorką jest Anna Kazimierczak, odpowiedzialna za program Galerii Szklarnia Szkoły Filmowej w Łodzi.
W sprzedaży jest drugi numer magazynu "Powidoki", wydawanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi.
Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. Tym razem kuratorem jest Sławomir Grzanek, prezes zarządu obchodzącego 70-lecie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, członek grupy fotograficznej POZA i Stowarzyszenia Foto Humanum.