Abstrakcja w łaskim muzeum | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =

Abstrakcja w łaskim muzeum

Od 21 XI będzie można oglądać w Muzeum Historii Łasku obrazy prof. Ernesta Zawady, jednego z najlepszych polskich współczesnych abstrakcjonistów. Wernisaż wystawy o godzinie 17.00.
Prof. Ernest Zawada urodzony w 1971 roku, pochodzi z Koniakowa. Dziś mieszka i tworzy w Bielsku-Białej.

Ukończył (1995) studia na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie.  W 2008 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki. 11 maja 2020 roku, decyzją Prezydenta RP uzyskał tytuł profesora sztuki. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką warsztatową i instalacją. Jest autorem działań wizualnych w przestrzeni publicznej.

Jest dziekanem Wydziału Humanistyczno- Społecznego Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.

Współpracuje z ośrodkami naukowymi i artystycznymi w kraju i za granicą. Autor książki: "Nauka rysunku - ucz się od polskich mistrzów", a także artykułów naukowych dotyczących metodyki edukacji artystycznej. Kurator Galerii Akademickiej Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.

Ernest Zawada jest autorem ponad stu wystaw i prezentacji indywidualnych. Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych. Swoje prace prezentował m.in. w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Londynie, Brukseli, Wiedniu, Wenecji,Budapeszcie, Paderborn, Wolfsburgu, Ostrawie, Bratysławie. Na 13. Biennale we Florencji uzyskał drugą nagrodę. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych (Acco - Izrael, Watykan, Bielsko-Biała) oraz prywatnych w kraju i na świecie (m.in. kolekcja Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dwukrotnie nominowany do nagrody Ikara.