Antropocen | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =

Antropocen

Widok wystawy „Antropocen" w Muzeum Architektury we Wrocławiu, fot. Wojciech Chrubasik,...

Na wystawę poświęconą architekturze w kontekście jej wpływu na środowisko zaprasza Akademickie Centrum Designu. Struktura ekspozycji rozpięta jest pomiędzy podstawą społeczną, czyli minimalnymi warunkami godnego życia człowieka, a pułapem ekologicznym, czyli dopuszczalnymi dla planety granicami w obszarach krajobrazu, bioróżnorodności, wody, klimatu, przekształcania gruntów i zanieczyszczeń, których przekroczenie pociąga za sobą nieodwracalne szkody dla przyrody.
Wystawa prezentuje współczesne i historyczne projekty, realizacje i technologie, które wpływają na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów. W przyszłość architektury i jej rolę zagląda poprzez instalacje zaproszonych projektantów i projektantek. Szukali oni sposobów takiego projektowania i funkcjonowania architektury, które nie tylko nie szkodziłyby planecie, lecz także miałyby potencjał regenerujący dla środowiska. Te przykłady udowadniają, że inna architektura jest możliwa.

Architektura jest trwała, użyteczna, piękna i… niezwykle szkodliwa. Przemysł budowlany i użytkowanie budynków odpowiadają za ponad ⅓ światowych emisji CO2, jednej z głównych przyczyn zmiany klimatu. Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. To dzięki niej jesteśmy w stanie zapewnić godne i bezpieczne warunki życia całym społeczeństwom, tworzyć miejsca codziennej egzystencji rzeszom ludzi na naszym globie.

Mozaika prezentowanych na wystawie przykładów rysuje kontekst współczesnych wyzwań wobec katastrofy środowiskowej i umożliwia ich zrozumienie. Autorzy wystawy architekturę postrzegają nie tylko jako efekt globalnych i lokalnych zmian w relacji człowieka z przyrodą, lecz także jako narzędzie kształtujące ten związek.

Pokaz specjalny wystawy „Antropocen” zorganizowany został przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki we współpracy z Akademickim Centrum Designu i Łódź Design Festival.

Wystawa czynna będzie od 21 lipca do 27 września.


Z okazji 600. urodzin Łodzi wystawie towarzyszy program różnorodnych wydarzeń, które będą odbywać się cyklicznie do końca września. Wśród nich między innymi warsztaty (np. z budowania ogrodów deszczowych) i spacery kierowane przede wszystkim do rodzin z dziećmi i seniorów czy eksperckie debaty, które szczególnie zainteresują profesjonalistów z branży architektonicznej.

Pierwsze wydarzenie – „Czerwone miasteczko? Zielone miasteczko!”, czyli spacer po Księżym Młynie z łódzką przewodniczką Justyną Tomaszewską - startuje 13 VIII o godz. 15 (początek pod altaną w parku Źródliska).

Udział w wystawie i wydarzeniach jest bezpłatny, szczegółowy opis oraz zasady uczestnictwa znajdują się na stronie organizatorów: www.lodzdesign.com i www.acdesign.com.pl.
Akademickie Centrum Designu
  • 21-07-2023 godz 18:00 - 27-09-2023

Bilety

Wstęp wolny.

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Księży Młyn 13/15

Kontakt

90-337 Łódź