Artur Szyk w Zgierzu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =

Artur Szyk w Zgierzu

W zgierskim Mieście Tkaczy można oglądać przygotowaną przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana we współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi wystawę „Artur Szyk – człowiek dialogu" przygotowaną z okazji 100-lecia wojny polsko-bolszewickiej. Finisaż - 13 IX. Potem wystawa pojedzie do MOK w Koluszkach (będzie tam czynna od 17 IX).
Artur Szyk miał niezwykły talent opowiadania za pomocą kilku kresek całej historii. Wspaniały polsko-żydowski artysta urodzony w Łodzi, który sam siebie nazywał żołnierzem sztuki, w 1920 roku był szefem propagandy Armii w Łodzi.

Projekt „Nie tylko szablą – piórkiem i tuszem w walce z najeźdźcą", dofinansowany w ramach programu „Niepodległa", opowiada o Bitwie Warszawskiej poprzez przypomnienie niezwykłej postaci łodzianina – Artura Szyka (1894-1951). Ten uhonorowany m.in. Orderem Odrodzenia Polski artysta grafik, ilustrator książek, karykaturzysta, polski patriota, który zasłynął z wybitnych karykatur nazistów w trakcie II wojny światowej, w 1919 roku przysłużył się Wojsku Polskiemu, jako kierownik artystyczny wydziału propagandy Armii w Łodzi.

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi i Park Kulturowy Miasto Tkaczy w Zgierzu zapraszają 13 IX o godz. 16 na finisaż wystawy "Artur Szyk. Człowiek dialogu" w ramach projektu "Nie tylko szablą - tuszem i piórkiem w walce z najeźdźcą".

W projekcie:

godz. 14 - projekcja filmu dokumentalnego Piotra Zarębskiego o Arturze Szyku pt. "Iluminator", a po nim krótka rozmowa o filmie
godz. 16 - finisaż wystawy
godz. 17 - spotkanie z kolekcjonerem i wydawcą Markiem Szukalakiem i kuratorką wystawy Joanną Podolską
godz. 18 - projekcja filmu dokumentalnego Piotra Zarębskiego o Arturze Szyku pt. "Iluminator"

Wydarzenia są częścią imprezy Miasta Zgierz pt. "Zakończenie lata".