Batiki Natalii Shemiakiny | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =

Batiki Natalii Shemiakiny

W Galerii Kawiarnia w ŁDK trwa wystawa twórczości Natalii Shemiakiny „Batikowe impresje”. Wystawa opowiada o jasnych stronach życia, o pięknie i miłości.
Natalia Shemiakina to artystka z Kijowa, która tworzy, posługując się techniką batiku. Jest to technika malarska polegająca na nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niepokryte warstwą wosku. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania można powtarzać wielokrotnie. Batik to jedna z najstarszych technik barwienia tkanin. Technika ta pochodzi z Indonezji, gdzie zdobi się nią ubrania i tkaniny codziennego użytku. Warto wspomnieć, że w Polsce identycznym sposobem tworzy się tradycyjne pisanki.

Wystawa „Batikowe impresje” opowiada o jasnych stronach życia, o pięknie i miłości. Jak mówi sama artystka: Interesują mnie zwykłe, proste rzeczy - miłość, radość, życie, pokój… Wokół siebie dostrzegam wiele piękna i staram się je przekazać poprzez malarstwo. Bardzo lubię ten moment, kiedy z pozornie bezkształtnej plamy zaczyna wyłaniać się intrygująca forma. Wystarczy tylko nieco pomóc jej pozornie nieistotnym szczegółem, delikatnym rysunkiem – i ona zaczyna żyć! Wierzę, że piękno ma w sobie wielką siłę. Choć zabrzmi to nieco patetycznie – to właśnie piękno może uratować świat. A świat potrzebuje teraz piękna bardziej, niż kiedykolwiek. Pragnę, by moje obrazy przekazywały myśl, którą wciąż mi towarzyszy: „Wszystko będzie dobrze”.

Większość prezentowanych w ŁDK prac powstała tuż przed wybuchem wojny w Ukrainie.

Wstęp wolny.