Biżuteria 65 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =

Biżuteria 65

ASP w Łodzi jako jedyna w Polsce uczelnia artystyczna oferuje możliwość kształcenia w dziedzinie projektowania biżuterii. Wystawa „Biżuteria 65. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” prezentuje prace obecnych i byłych pedagogów oraz studentów wszystkich pracowni Instytutu Biżuterii. Wernisaż 21 II o godz. 13.
Ekspozycja łączy dzieła najnowsze – efekty pracy ostatnich miesięcy i lat z reprodukcjami prac z początków istnienia Pracowni Biżuterii.

W 1959 roku w Studium Odzieży, Galanterii i Grafiki Żurnalowej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi powstała Pracownia Galanterii, której organizacją zajęła się Lena Kowalewicz-Wegner. W pracowni tej rozpoczęła się historia nauczania projektowania biżuterii w łódzkiej uczelni.

Choć na świecie przez lata ta dziedzina projektowania musiała starać się o autonomię i zrozumienie, by nie była traktowana jako dodatek do ubioru czy też dekoracja lub inwestycja, łódzcy pedagodzy zawsze podkreślali związki biżuterii artystycznej ze sztuką. Pokolenia studentów zdobywały wiedzę i umiejętności najpierw w pracowni istniejącej w ramach Katedry Ubioru ASP w Łodzi, a od 2002 roku w osobnej Katedrze Biżuterii, która przekształciła się w obecny Instytut Biżuterii. Od 2019 roku projektowanie biżuterii stało się kierunkiem, a ASP w Łodzi jedyną w Polsce uczelnią artystyczną oferującą możliwość kształcenia w tej dziedzinie.

Kuratorki wystawy:
dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, prof. uczelni, dr Michalina Owczarek-Siwak


Akademickie Centrum Designu, I piętro
ul. Księży Młyn 13/15
wt.–czw. 11–15
pt., sob. i nd. 12–19
(wejście od ul. Księży Młyn)