Boznańska do szkoły! | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =

Boznańska do szkoły!

Kolekcje dzieł malarskich w szkołach – dlaczego nie? To projekt łódzkiej fundacji Niezła Sztuka, która popularyzuje wiedzę o sztuce w Internecie.
Serwis NiezlaSztuka.net (stworzony przez działającą od 2014 r. łódzką Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka” – patrz artykuł w numerze 4/2017) w zeszłym roku przekroczył 1,6 mln odsłon, a co miesiąc odwiedzany jest przez ponad 90 tysięcy czytelników. Ale fundacja realizuje działania także w tzw. realu. Na promocję arcydzieł polskiej sztuki w szkołach średnich nastawiony jest projekt „Muzeum w liceum”. – To ekspozycja wysokiej jakości reprodukcji obrazów polskich artystów, takich jak Józef Chełmoński, Olga Boznańska czy Stanisław Wyspiański, których oryginały wiszą w największych krajowych muzeach. Będzie ona na stałe umieszczona w liceach i wzbogacona o treści edukacyjne. Dostęp do nich będzie możliwy ze smartfona dzięki kodom QR. Biografie artystów – w formie tekstowej i audio – będą pisane w pierwszej osobie. Artyści „opowiedzą” sami o sobie, a głosu użyczą im znani aktorzy, m.in.: Joanna Trzepiecińska, Maciej Stuhr, Bartłomiej Topa. – Sądzimy, że zachęci to młodzież do poznania życiorysów wielkich polskich twórców – mówi Joanna Majewska.

Pomysł na „Muzeum w liceum” zrodził się ze wspólnego projektu fundacji Niezła Sztuka i Muzeum Miasta Łodzi – w 2017 r. przy wybranych dziełach z kolekcji Krzysztofa Musiała umieszczone zostały kody QR umożliwiające dostęp do przygotowanych przez fundację i umieszczonych online treści edukacyjnych. Teraz służą Muzeum KUL w Lublinie, gdzie przeniesiono kolekcję.

Odbyły się już rozmowy w szkołach w Łodzi i w innych polskich miastach. Pierwsza odsłona projektu może się odbyć na początku 2019 r., jeśli uda się pozyskać pieniądze. Fundacja, prowadząca działalność non-profit, szuka wsparcia głównie wśród firm i darczyńców indywidualnych, którzy mogą taką pomoc odliczyć od podatku.

Sam portal – który w 2015 r. otrzymał numer ISSN, czyli został zarejestrowany w systemie wydawnictw ciągłych – odniósł sukces dzięki publikowaniu pogłębionych artykułów o sztuce, pisanych przez znawców przystępnym językiem. Trafiają one do wszystkich wielbicieli sztuki, którzy chcą poszerzać wiedzę.


Monika Nowakowska


Dalszy ciąg artykułu można przeczytać w styczniowym „Kalejdoskopie" – do kupienia w Łódzkim Domu Kultury, punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press i salonach empik. A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu):
https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego?fbclid=IwAR0CJwQi1fl7y-1av7GdZlwB82ZmKdxZmMSef9uNO1G6RKt-b4HEX_KIB8o

Możecie też słuchać naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich, z Łodzią i regionem związanych:
https://soundcloud.com/user-673739052

Kategoria

Sztuka