Chwile ulotne chwytam | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =

Chwile ulotne chwytam

Ola Ignasiak i Karolina Gębka z kolektywu Slow Painting Studio, fot. materiały prasowe

18 XI zostanie otwarta wystawa łódzkich artystek spod szyldu Slow Painting Studio "Chwile ulotne chwytam" - zaprezentują swoje ulotne malarstwo, które jest odpowiedzią na degradację środowiska i zmiany klimatyczne.
Kuchennymi drzwiami, mieszając w kotle kreatywności, cierpliwie i z uważnością Ola Ignasiak i Karolina Gębka z kolektywu Slow Painting Studio znalazły swoją artystyczną niszę. Ich malarstwo bazujące na ręcznie pozyskiwanych barwnikach z resztek roślin jadalnych jest odpowiedzią na globalne wyzwanie klimatyczne, wobec którego świat sztuki nie może pozostać obojętny. Wystawę obrazów efemerycznych zatytułowaną „Chwile ulotne chwytam” można oglądać już od 18 XI w łódzkiej Galerii AOKZ.

Natura jest najlepszą inspiracją i nauczycielką, podsuwa najtrafniejsze pomysły, zarazem genialne w swej prostocie. Rewolucja Slow Painting Studio zaczęła się od obserwacji i głębokiej potrzeby wprowadzenia nowej, przyjaznej dla środowiska jakości do warsztatu malarza i alternatywy dla produkowanych przemysłowo mediów malarskich. Celem, który przyświecał Oli Ignasiak i Karolinie Gębce, było stworzenie w pełni przyjaznych i nieszkodliwych dla środowiska oraz człowieka barwników w myśl gospodarki obiegu zamkniętego i zero-waste.

Warzywem z największym potencjałem twórczym okazała się czerwona kapusta. Dzięki zawartym w niej antocyjanom oferuje ona najszerszą różnorodność kolorystyczną. Podobne właściwości posiadają inne rośliny o fioletowej barwie - bez, jagody leśne, porzeczki czy czeremcha. Naturalne barwniki są świetliste, działają na różne zmysły. Mają zapach i smak, różną się gęstością, dają niepowtarzalne możliwości wyrazu. Działa to podobnie jak z nieprzetworzoną żywnością. Nieprzetworzone barwniki są ciekawsze i bardziej wartościowe – tłumaczy Karolina Gębka. Proces wydaje się czystą magią, ale odbywa się w pełnej harmonii i z poszanowaniem praw przyrody. W zależności od zastosowanej temperatury i proporcji składników udaje się uzyskać pełną paletę barw.

Naturalną konsekwencją stosowania pigmentów pochodzenia roślinnego jest ich krótka przydatność do „spożycia”, zupełnie jak w przypadku czystej, nieprzetworzonej żywności. To esencja całego procesu twórczego Slow Painting Studio. Ze względu na swoją naturę obrazy zmieniają się w czasie, by po jakimś czasie zniknąć. Są wrażliwe na światło, temperaturę i powietrze. Akceptacja tego zjawiska i ulotności sztuki otwiera nowe możliwości poznawcze i przenosi odbiorcę w zupełnie inny wymiar. Zgoda na ciągłą zmianę jest bliska filozofii Dalekiego Wschodu, gdzie tak popularne są na przykład mandale symbolizujące nietrwałość wszystkiego, co materialne. 

- W przeciwieństwie do zakotwiczonego w świecie sztuki przekonania, że obrazy mają być nieśmiertelne, ta sztuka może być w pełni biodegradowalna. Rocznie na świecie marnuje się 1/3 produkowanej żywności, w tym gotowy, wyprodukowany już kolor. Naszym celem jest wprowadzenie efemerycznego koloru do malarstwa – mówi Ola Ignasiak.

Równolegle z działalnością artystyczną kolektyw Slow Painting Studio prowadzi działalność naukową, balansując na granicy sztuki i przemysłu. Poszukuje alternatywy dla syntetycznego koloru. Karolina i Ola edukują i inspirują podczas konferencji i warsztatów, a także próbują swoich sił w akceleratorach biznesu z misją zrewolucjonizowania branży barwników i pigmentów. Slow Painting Studio wraz ze swoim pomysłem na eko kolor znalazły się w ścisłym finale międzynarodowego konkursu EIT Jumpstarter, który odbędzie się w Atenach 30 listopada 2023 roku.

Kolekcja prezentowana na wystawie jest odpowiedzią na zagrożenia klimatyczne powodowane przez przemysł. W symboliczny sposób ukazuje zatrważające statystyki dotyczące wszechobecnego koloru.

SLOW PAINTING STUDIO
Malarki dr Ola Ignasiak i Karolina Gębka działają w duecie od 2020 roku jako Slow Painting Studio. Są absolwentkami Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiegow Łodzi. Ola Ignasiak prowadzi pracownię Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej. Karolina współtworzy Project Space FRAEYEM w Berlinie. Tworzą efemeryczne obrazy w myśl gospodarki cyrkularnej i rewolucji zero-waste. Stosują barwniki z resztek roślin jadalnych jako alternatywę dla mediów malarskich produkowanych przemysłowo. Promują zrównoważone praktyki artystyczne. Ich prace są malarskimi opowieściami o tym, co ulotne. Inspirują się statystykami i danymi obrazującymi zagrożenia jakie niesie ze sobą kolor. Brały udział w wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. Milan Design Week (Mediolan, Włochy), Ethical Colour (Tucson, USA), Landscape Festival (Jihlava, Czechy) Równolegle do działań artystycznych prowadzą badania naukowe i jako startup pracują nad pro-środowiskową innowacją dla świata sztuki. Są laureatkami konkursu “Mam Pomysł na Startup” i finalistkami programu Empowering Women in Agrifood by EIT.
Galeria AOKZ
  • 18-11-2023 - 02-12-2023

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Włókiennicza 3

Kontakt

czynna:
środa-piątek 14-18
sobota 10-14

wstęp wolny