Co uprawiają artyści? | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 7 =

Co uprawiają artyści?

W Kamienicy Hilarego Majewskiego 21 III o godz. 18 zostanie otwarta wystawa „Sielanka. Co artyści uprawiają?”, prezentująca prace trzech duetów artystycznych, poświęcone roślinom i naszemu współistnieniu z nimi. Tatiana Czekalska, Leszek Golec, Franek Ammer, Maciej Rawluk, Ola Kozioł i Suavas Lewy opowiedzą o wolności roślin i ludzi, praktykach miejskiego zielonego kształtowania przestrzeni, wytchnieniu i czułej uważności wobec Ziemi.
Tekst kuratorski:

„Sielanka. Co artyści uprawiają?” to wystawa trzech projektów, podejmujących temat troski o środowisko. Zaproszone artystki i artystów łączy empatia i czuła uwaga, którą obdarzają istoty żyjące na naszym globie.

Tym razem odwracają lustro i pytają osoby odwiedzające Kamienicę Hilarego Majewskiego o ich stopień wrażliwości na otaczający świat. Każda kolejna sala pozwala poszukać odpowiedzi na pytanie jak bardzo zależy nam na naszej planecie? Czy angażujemy się w obronę każdej rośliny, każdego zwierzęcia, których los leży w naszych rękach? Czy dbamy o zieleń miejską w najbliższym otoczeniu i chętnie protestujemy w obronie zagrożonych terenów zielonych w naszym mieście? Czy też o ochronie przyrody myślimy globalnie i drżymy ze strachu, słuchając wiadomości o topniejących lodowcach i postępującej katastrofie klimatycznej, którą swoimi działami przyspieszamy?

Performance „SACRED TREE/ FREEDOM” rozpoczyna się od gestu pary artystycznej Czekalska+Golec, którzy przekazują Kamienicy Hilarego Majewskiego dar: drzewko oliwne. Drzewko to, mimo, że wyhodowane w celach czysto dekoracyjnych, w instytucji dostanie szansę na prowadzenie długiego i szczęśliwego życia. Za sprawą daru Czekalska+Golec wchodzą w spór z tradycją mnichów zen, którzy w celach kontemplacyjnych i dla osiągnięcia lepszej koncentracji podcinali gałązki drzewek, kształtując je na własną modłę i tworząc bonsai.Tymczasem w Kamienicy Hilarego Majewskiego oliwka dostanie szansę rozwijania się zgodnie ze swoimi potrzebami.

Od projektu Franka Ammera i Macieja Rawluka wywodzi się tytuł wystawy. Rodzinny Ogród Działkowy „Sielanka” jest jednym z 4660 ROD-ów rozsianych na terenie całej Polski. Brama do tego konkretnego znajduje się przy ul. Sienkiewicza, nieuważny przechodzień łatwo ją przeoczy. To jedna z cech miejskich ogrodów działkowych, które obok parków stanowią enklawy zieleni, tworząc zaskakujące mini-ekosystemy pośrodku miasta. Głównym nośnikiem projektu jest fotografia. Zdjęcia zostały wykonane z drona. Ta perspektywa pozwala podkreślić kontrast pomiędzy niską, sielską zabudową altanek oraz niewysokich drzewek i krzewów owocowych, a sąsiadującymi z nimi monumentalnymi blokowiskami, kominami elektrowni, rozległymi trasami szybkiego ruchu czy budynkami deweloperskimi. Te ostatnie coraz częściej wypierają ROD-y z tkanki miasta. W kamienicy Hilarego Majewskiego atmosferę ogródka Franek Ammer oddaje wprowadzając do galerii wycinek działki obsadzonej roślinami, które zwykle są tam uprawiane.

Ostatni z projektów prezentuje najszerszą perspektywę, duet Przepraszam + czyli Ola Kozioł i Suavas Lewy podchodzą do tematu globalnie. Głównym medium pracy „Manifest U.L.A” jest dźwięk. Za pośrednictwem czterokanałowej instalacji dźwiękowej, do naszych uszu sączy się szeptany manifest, w centrum którego znajduje się Ziemia. To wezwanie wypełnione dobrymi życzeniami dla naszej planety. Jest przepełnione empatią i miłością. Warstwie dźwiękowej towarzyszy flaga wyimaginowanej krainy, zwanej United Lands Association (U.L.A). Jej wartości i ideały reprezentuje kształt połączonych ze sobą kontynentów.

Wystawa „Sielanka. Co artyści uprawiają” wyodrębnia szczególną grupę artystek i artystów, uprawiających sztukę społecznie zaangażowaną, która jest z gruntu apolityczna. Twórcy swoimi działaniami udowadniają, że o dobrobycie świata warto jest myśleć w sposób bardziej zrównoważony, a przede wszystkim zielony.

Magda Milewska



„Sielanka. Co artyści uprawiają?”

Artyści/artystki: Czekalska+Golec, Franek Ammer, Maciej Rawluk, Przepraszam + (Ola Kozioł i Suavas Lewy)
Kuratorka i producentka wystawy: Magda Milewska
Współpraca: Kajetan Komorowski
Identyfikacja wizualna: Jakub Stępień
Program publiczny i edukacja: Maria Wasińska-Stelmaszczyk, Ada Słowikowska
Kamienica Hilarego Majewskiego
  • 21-03-2024 godz 18:00 - 15-05-2024

Kategoria

Sztuka

Adres

Instytucja Kultury InLodz21, Łódź, ul. Włókiennicza 11

Kontakt

czynna:
wtorek-środa 11-17, czwartek 9-17, piątek-sobota 12-19, niedziela 12-18
tel. do InLodz21: 534 180 876
wstęp wolny

wejście od tyłu kamienicy: na domofonie przy bramie wcisnąć 3 i piktogram dzwonka, tak samo przy drugim domofonie