Createkstylni | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =

Createkstylni

Czerpanie artystycznej inspiracji z dotychczasowego dziedzictwa kulturalnego to oczywiście żadna nowość, niemniej tradycja przepuszczona przez młode umysły twórców z nowoczesnym podejściem do zastanej rzeczywistości zawsze może dać ciekawe efekty. Tak też jest w przypadku projektu Createx.
W tym międzynarodowym projekcie współfinansowanym z programu Kreatywna Europa wzięło udział kilka uczelni i instytucji artystycznych: łódzka Akademia Sztuk Pięknych, Prato Textile Museum Foundation z Włoch, Santo Tirso Municipality z Portugalii, Nordiska Textilakademin ze Szwecji i The City Council Of Gironella z Hiszpanii. Piętnaścioro młodych uczestników – studentów projektowania wnętrz, tkanin, ubioru i produktów (trzech z każdego kraju biorącego udział w projekcie) – jeździło na artystyczne rezydencje, zwiedzało muzea i archiwa związane z europejskim dziedzictwem tekstylnym po to właśnie, by czerpać inspiracje do własnych projektów.  

W Galerii Hol Centrum Promocji Mody ASP w Łodzi można teraz oglądać efekty ich działań. Wystawa towarzyszy Konferencji Końcowej Europejskiego Projektu „Createx – Textile Heritage Inspirating Creatives”, odbywającej się w ASP w dniach 11-12 grudnia. Wykłady i prezentacje mają dostarczyć wiedzy na temat muzealnych archiwów tekstylnych i modowych młodym projektantom.

Na samej wystawie znalazły się pomysły (i zrealizowane już projekty) na ubiory, nadruki tkanin, siedziska, biżuterię. Wśród inspiracji najwyraźniej wybrzmiewa kultura ludowa – te odniesienia nie pojawiają się najczęściej, ale są najbardziej czytelne. Co ciekawe, „ludowizna” szczególnie bliska jest studentkom z łódzkiej akademii. Aleksandrę Bonikowską z ASP w Łodzi zauroczyły ludowe stroje opoczyńskie (zapoznała się z nimi w Muzeum Regionalnym w Opocznie) – z kolorowych pasiaków z dodatkiem m.in. pomponów stworzyła serię efektownych siedzisk (stołki, puf). Weronika Cudna (także z łódzkiej uczelni) w jednej z sukienek połączyła „ludową”, choć już nie tak barwną, ciężką wełnianą górę z wiotkim dołem. Motywy folkowe poznane w Muzeum w Łowiczu z inspiracją portugalskimi płytkami azulejos łączy w projektach wielobarwnych, geometrycznych nadruków na tkaniny trzecia łodzianka Maria Hrokh.

Inne efektowne, niebiesko-żółte nadruki nieco przypominające kalejdoskopowe widoczki zaprojektowała Manoella Guennes z Portugalii, proponując ich wykorzystanie na abażurze lampy czy poduszce. Paula Trassera z Hiszpanii odnosi się do elementów florystycznych na tkaninach, tworząc kolekcję subtelnej biżuterii z użyciem suszonych płatków kwiatów. Linda Johansson ze Szwecji uszyła kolorową sukienkę z organzy z wielowarstwowym rozszerzanym dołem, gdzie kolejne warstwy (każda w nieco innym odcieniu) są uformowane w usztywnione stożki. Narzuca się skojarzenie z dworskimi sukniami. Damskie ubiory (głównie płaszcze) w wykonaniu Isabelli Talay (Szwecja), Camilli Carrary (Włochy) Caisy Ericsson (Szwecja) są w sumie dość ponure – wyłącznie w ciemnych kolorach. Andrea Sebastianelli z Włoch zainspirował się materią szlachetnego aksamitu (jego propozycja to aksamitne kołdry).  

createxproject.eu

ATN

fot. ATN

Wystawa projektu „Createx – Textile Heritage Inspirating Creatives” – Galeria Hol Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, czynna do 19 stycznia 2020 r.
Centrum Promocji Mody ASP

Kategoria

Sztuka

Adres

Akademia Sztuk Pięknych Łódź, ul. Wojska Polskiego 121