Cud zamrażania | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =

Cud zamrażania

"Relacja 3 x 13 fotografia" - wystawa prac Leokadii Bartoszko. Wernisaż: live na Facebooku Galerii Chimera 20 VIII o godz. 10.30.
Czas nieustannie płynie, nas i wszystko wokół nas zmienia. A może to my wraz z otaczającą nas przestrzenią ożywiamy czas, budujemy nowe relacje i obrazy, aby przy pomocy fotografii dokonywać cudu zamrażania tego rozpędzonego bezlitośnie, abstrakcyjnego pojęcia?

Ekspozycja składa się z dwóch części – 36 zdjęć w formacie 50 × 70 cm, będących wiernym zatrzymaniem obserwowanego zjawiska i 13 prac wielkości 100 × 70, będących montażem elektronicznym widoków z pracowni z elementami wcześniejszych moich dokonań fotograficznych.

Celem tych montaży jest wzbogacenie emocjonalne, pogłębienie warstwy znaczeniowej i skojarzeniowej przekazywanego tematu.
Do głosu doszła wyobraźnia i potrzeba budowania autorskich kompozycji.

Czas płynie dalej, wciąż sięgam po aparat, poszukuję różnic w zapisie tej samej chwili przez różne aparaty i nośniki, korzystając nawet z samodzielnie wykonanego, wielkoformatowego aparatu otworkowego. Mam nadzieję, że starczy mi jeszcze na to czasu...

fragment tekstu Leokadii Bartoszko z folderu wystawy

koordynatorka wystawy: Monika Nowakowska

 

Leokadia Bartoszko – urodzona w Wilnie w 1943 roku, w 1961 roku ukończyła II Liceum Ogólnokształcące w Łodzi, w latach 1961-67 studiowała w łódzkiej PWSSP w pracowni malarstwa prof. Mariana Jeschke, studia ukończyła z wyróżnieniem. W 1991 roku uzyskała doktorat z fotografii na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, w 2000 obroniła habilitację z fotografii i przeźroczy barwnych na Wydziale Grafiki ASP w Łodzi. Wieloletni pracownik dydaktyczny łódzkiej Akademii, w latach 2008-2012 dziekan Wydziału Sztuk Wizualnych. Obecnie profesor nadzwyczajny i kierownik Zakładu Sztuki Mediów w łódzkiej Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej. Od 2014 roku prowadzi tam zajęcia z fotografii na Wydziale Artystycznym. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Polskich Artystów Fotografików, gdzie drugą kadencję pełni funkcję prezesa Okręgu Łódzkiego.

Autorka ponad trzydziestu wystaw indywidualnych, m.in. w Art Institute of Philadelphia w USA, Domu Kultury Polskiej w Wilnie, Galerii 102 w Warszawie oraz w miejskich galeriach sztuki w Łodzi, Bydgoszczy, Toruniu, Częstochowie, Sieradzu, Lesznie, Słupsku, Kaliszu; uczestniczka ekspozycji zbiorowych na terenie kraju i za granicą (Belgia, Niemcy, Włochy, Litwa, Kuba, Meksyk, Czechy, Węgry, Słowacja, Rosja, Bułgaria, Syria).

Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki (1983), prezydenta miasta Łodzi (1987), laureatka Nagrody Rektora ASP w Łodzi (1982, 1991, 2000), wyróżnień w konkursach malarskich i fotograficznych oraz Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014), uhonorowana przez American Biographical Institute nagrodą uznaniową „Kobieta Roku 1999”.

Więcej o autorce: www.bartoszko.pl