Czytanki z Muzeum Sztuki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =

Czytanki z Muzeum Sztuki

Praca Josepha Beuysa

Co środę od 8 IV na profilu Muzeum Sztuki na Facebooku można będzie słuchać "Czytanek", czyli fragmentów tekstów z bogatej oferty wydawniczej MS. Znani i lubiani artyści i artystki - Wojtek Bąkowski, Dominika Olszowy, Michał Libera, Alex Freiheit i Marcin Polak - wezmą na warsztat teksty m.in. Kobro, Strzemińskiego i Debory Vogel.

Teksty na głos


We współczesnej interpretacji wysłuchamy walecznej odezwy modernistycznej rzeźbiarki, która wierzyła iż “sztuka nie powinna być luksusem życiowym”. Za Strzemińskim wyobrażać sobie będziemy jak: “Wzlatujące ruchy kiwających się latarni rzucały prostokąty stronic nienapisanej noweli, ścianami pokoju otwierając równomiernie odcinki dzielonego czasu”. Zanurzymy się w słowach Debory Vogel, przekonującej o naturalnej zamianie ról, gdy urządzone wnętrze zaczyna przejmować kontrolę nad swoimi mieszkańcami i przemeblowywać im głowy. Jak pisała filozofka i krytyczka: “zaczyna kształtować człowieka. Może ono wychować w nim instytut pewnego sposobu odczuwania rzeczy i myślenia”. Nie zabraknie też współczesnych opracowań poświęconych inspirującym przedsięwzięciom jak - trwająca nieprzerwanie cztery dekady - niezależna Galeria Wschodnia oraz Studio Eksperymentalne Polskiego Radia. Na to ostatnie spojrzymy z perspektywy jego twórcy, Józefa Patkowskiego i jego pierwszych kontaktów z teatrem wyobraźni, od którego zaczął swoją przygodę z radiem.

Poszczególne odcinki “Czytanki” kolejno  8, 15, 22, 29 IV oraz 6 V będą pojawiać się zawsze o godz. 19.00 na facebookowym profilu Muzeum Sztuki w Łodzi.

8 kwietnia g. 19:00, Michał Libera czyta fragmenty książki “Patkowski. Ambasador muzyki z Marsa”
15 kwietnia g 19:00, Wojtek Bąkowski czyta fragmenty “Teorii widzenia” Władysława Strzemińskiego
22 kwietnia g. 19:00, Dominika Olszowy czyta teksty Debory Vogel “Miasto bez trosk” oraz “Mieszkanie w swej funkcji psychicznej i społecznej” przedrukowane w katalogu towarzyszącym wystawie “Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta”
29 kwietnia g. 19:00, Alex Freiheit, połowa duetu SIKSA, czyta tekst Katarzyny Kobro “Rzeźba stanowi” oryginalnie opublikowany w “Głosie Plastyków”, przedrukowany w katalogu wystawy “Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy”
6 maja g. 19:00, Marcin Polak czyta fragmenty książki "Galeria Wschodnia. Dokumenty 1984-201a7 / Documents 1984-2017"

Rezydencje on-line


13 IV muzeum zaczyna też program rezydencji artystycznych na platformie Instagram, pod hasłem “Zapisz jako wersję roboczą / Save as draft “. Pierwszą rezydentką będzie Justyna Wierzchowiecka. To "Prototypy" w wersji insta.

Instagram jest jedną z najważniejszych platform dedykowanych kulturze wizualnej, instytucje kultury oraz galerie najczęściej wykorzystują go do publikowania informacji o wydarzeniach i do przybliżania publiczności swoich zdigitalizowanych zbiorów. Artyści natomiast traktują Instagram jako portfolio online, ale też jako narzędzie do tworzenia sztuki. Jest to więc kolejne medium służące do prezentacji i realizacji ich praktyk twórczych.
Podczas trwającej obecnie pandemii można obserwować coraz więcej inicjatyw online - podejmowanych zarówno przez artystów i artystki, jak i przez instytucje kultury. Niemożność organizowania wystaw i zarysowujący się kryzys są „zachętą” do przenoszenia działalności do sieci i do minimalizowania środków produkcji.

Celem cyklu “Zapisz jako wersję roboczą / Save as draft “ jest użycie w przestrzeni Instagrama kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi w zgodzie z ideą “prototypów”. Zaproszeni do współpracy twórcy i twórczynie będą testowali tę szczególną “bazę danych”, jaką są zasoby ms, używając dostępnych na platformie Instagram narzędzi, takich jak: posty, tagi, relacje na żywo, filtry poszerzonej rzeczywistości (AR), gify czy filmiki. Artyści i artystki będą traktować  zdigitalizowane zbiory muzeum jako tytułowe „wersje robocze” swoich praktyk.
Wprawdzie instytucje udostępniają swoje konta artystom i artystkom, często jednak ta współpraca sprowadza się do prezentacji dotychczasowego dorobku. Tymczasem  Muzeum Sztuki w Łodzi inicjuje traktowanie Instragrama jako cyfrowego laboratorium. Projekt “Zapisz jako wersję roboczą / Save as draft “ ma zatem stać się nową formą artystycznej rezydencji.

Justyna Wierzchowiecka, urodzona w 1991 roku,  jest pierwszą z osób zaproszonych przez nas do współpracy. To artystka wizualna, zajmująca się fotografią oraz statusem obrazu w erze po internecie. Członkini kolektywu fotograficznego GUSH Collective. Mieszka i pracuje w Brukseli.
Autorka projektu Museum Studies, w którym poddaje autorskiej weryfikacji zagadnienia dotyczące aktualnego statusu instytucji muzeum i muzealnego eksponatu. Jej fotografie badają wagę fizycznych, instytucjonalnych zbiorów w czasach w czasach, gdy dostępność i poziom zaawansowania audiowizualnych archiwów online i ich rosnąca popularność zdaje się sugerować, że potrzeba fizycznego kontaktu ze zbiorami może stopniowo zanikać. Czy tak jest naprawdę? Zapraszamy na Instagram Muzeum Sztuki w Łodzi. Działania artystki można będzie śledzić od 13 kwietnia do 3 maja.


Zasoby MS na czas zarazy


W czasie pandemii muzeum sięga do stałej, otwartej w roku 2014 wystawy „Atlas nowoczesności”, aby zastanowić się nad zmianami, których doświadczamy. „Atlas nowoczesności” to złożona z czternastu „wysp” tematycznych i osnuta wokół dzieł pochodzących z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi opowieść o nowoczesności rozumianej jako zestaw idei, napięć i energii, pośrednio lub bezpośrednio kształtujących rzeczywistość społeczną. Robimy to, udostępniając co tydzień na portalu Zasoby tekst katalogowy poświęcony jednej wyspie i należące do niej prace oraz publikujemy je na Facebooku. Publikacjom towarzyszy refleksja o tym, jak w obliczu świata zmienianego epidemią - w którym nagle tyle rzeczy zaczęło działać inaczej i których waloryzacja zmieniła się diametralnie. Śledzimy, jak zmieniło się pojmowanie spraw dotychczas ważnych i jakie zmiany wymusiła nowa organizacja świata. Cykl publikowany na Facebooku w każdą środę.

W każdy piątek na Zasobach publikowane są też tematyczne zestawienia prac z kolekcji Muzeum Sztuki przygotowane przez zespół kuratorski ms. Cykl miał swoją premierę - na Zasobach i Facebooku - 27 III. Pierwszą prezentacją była "„Grupa ARTES. Między konstruktywizmem, surrealizmem i sztuką zaangażowaną” opracowana przez Pawła Polita. Kolejne prezentacje są w przygotowaniu.

Urodziny


13 IV Muzeum Sztuki obchodzi 90. urodziny - nie na żywo, jak w planach, ale również w rzeczywistości wirtualnej.