Doron Polak w ASP | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =

Doron Polak w ASP

W Galerii Kobro w ASP gościć będzie izraelski artysta i kurator wystaw – Doron Polak. Na prezentowany projekt "Body Platform" złoży się prezentacja wideo, fotografie i szkice dotyczące projektu, a także działania performatywne przed publicznością. Otwarcie ekspozycji oraz performance - 19 V o godz. 14.
Multidyscyplinarny projekt zostanie pokazany w Galerii Kobro Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – to tutaj w latach 80. rozpoczęła się Konstrukcja w Procesie Międzynarodowego Muzeum Artystów, którego jestem członkiem. Łódź, która była dynamicznym ośrodkiem życia i kultury żydowskiej, dopóki ta nie została unicestwiona podczas Holokaustu, symbolizuje dla mnie siłę społeczności żydowskiej w diasporze. Dla mnie krajobrazy miasta reprezentują środowisko przemysłowe związane z majestatyczną historią kultury, sportu, teatru, poezji i sztuk wizualnych.

Polska była jednym z ostatnich przystanków mojego ojca. Misza Pola został deportowany z Łotwy w Rydze, gdzie się urodził, przeszedł przez getto i obóz zagłady. Droga tego marszu śmierci prowadziła przez Gdańsk i zakończyła się w Theresienstadt w Czechach. Przeszłość mojego ojca i jego podróż są od ponad 15 lat podstawą mojego projektu „Ciała”. W tej podróży staram się analizować i skonfrontować ideę ofiary z mową ciała, które było poniżane i reakcją ciała na spotkanie z nieznanym.

Pierwszą decyzją, jaką podjąłem, było to, że nowa podróż będzie totalna i realna, ekstremalna z nowymi i nieznanymi wyzwaniami. Nie będzie granic i nie będę zajmować się tematami piękna, poprawności czy tym, co dozwolone itp. W wyniku tej koncepcji postanowiłem pracować nago w moim teatralnym laboratorium i podczas publicznych przedstawień.

„Body Platform” łączy po raz pierwszy na skalę muzealną projekt „Ciała”. Po drodze w tę moją podróż włączyli się koledzy, artyści i twórcy z różnych dziedzin – ludzie, którzy zgodzili się dołączyć do ekstremalnego teatralnego laboratorium i współpracować na obrzeżach absurdu. Artyści, z którymi pracowałem nad projektem, to m.in. Susana Lauterbach, Ophira Avisar, Amir Cohen, Uri Dushy, Yair Avivi, Shlomo Bornstein, Shlomi Ben Yakar, Roei Greenberg, Avishai Finkelstein, Norma Drimmer, Michael Lazar, Henni Westbrook, Eitan Vitkon.

Doron Polak

Kuratorem wystawy jest dr hab. Tomasz Matuszak