Drzewo - portret pośmiertny | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =

Drzewo - portret pośmiertny

fot. Janusz Ziarnik

BWA w Sieradzu zaprasza na wystawę fotografii Janusza Ziarnika "Drzewo - portret pośmiertny". Wernisaż 8 XII o godz. 18.
Życiorys drzewa czas zapisał w słojach. Ramą portretu żywota jest kora, skóra chroniąca przed szkodnikami. Pod nią łyko - układ oddechowy, który przewodzi dwutlenek węgla pobierany przez liście. Dalej biel - układ krwionośny ciągnący wodę z korzeni. Woda i dwutlenek węgla tworzą glukozę a ona daje drzewu energię. Centrum pnia stanowi ciemna twardziel - kręgosłup drzewa.

Drzewa rosną na piasku, wśród skał, na bagnach. Gną je wiatry, piecze słońce, karmi deszcz, okrywa śnieg. Są różne, nawet tego samego gatunku. Pokrój każdego z pni jest inny. To są indywidualności. Warto przyjrzeć się obrazom ich życia.

Janusz Ziarnik


Janusz Ziarnik – pedagog, krajoznawca, regionalista, fotograf, autor publikacji w książkach i pismach pedagogicznych. Niegdyś współpracownik lokalnych gazet takich jak: „Nad Wartą”, „Goniec”, „Nowe Życie Pabianic” a także korespondent „Radia Łódź”. Od 36 lat w kwartalniku „Na Sieradzkich Szlakach” pisze m.in. o historii, ochronie środowiska i turystyce. Autor wystaw fotograficznych: „Konterfekty natury”, „Przestwór”, „Faramuszki”, „Buk”, „Szaty nieba” i „Mgła” prezentowanych w galeriach Sieradza, Łodzi, Łasku i Dobronia. Animator Grupy Ldzań- Grabia działającej w Dobrońskim Centrum Kultury. Założyciel i kurator galerii „U doktora” w ośrodku zdrowia w Dobroniu. Autor scenariuszy i reżyser spektakli teatralnych realizowanych w szkole podstawowej w Mogilnie Dużym. Para się też literaturą. Pierwsza książka „Opowieści dobrońskie” wyszła w roku 2014, następna „Ukryte w kronice Sieradza” w roku 2017, „Opowieści lasu” w 2019 roku a „Rzecz rzecze” w roku 2022. Ponadto uprawia turystykę górską, rowerową, kajakową i narciarstwo biegowe.