DZIEŁO NA 10-LECIE ODY | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =

DZIEŁO NA 10-LECIE ODY

Stanisław Piotr Gajda. Fot.P.Reising

Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim obchodzi jubileusz 10-lecia.  Z tej okazji związani z nim lokalni artyści udostępnili swe prace, które złożyły się na wystawę zatytułowaną „Razem i osobno”.
Założycielem i dyrektorem ODA jest Stanisław Piotr Gajda, który od wielu lat promuje sztukę nowoczesną i wspiera twórców nie tylko lokalnych. Jego placówka od dekady jest ważnym punktem na mapie kulturalnej województwa łódzkiego.

Na jubileuszową wystawę zgłoszono tak wiele prac, że musiały one być eksponowane w dwóch miejscach. W galerii przy ulicy Sieradzkiej 8 zaprezentowali się następujący twórcy: Jan Dubrowin, Józef Jakubczyk, Włodzimierz Bobryk, Inna Bobryk, Ewa Ciszewska-Bombska, Henryk Trojan, Małgorzata Gletkier, Gabriela Szymańska-Kaczmarek, Maria Lauks, Magda Olszewska, Janusz Kucharski, Michał Szmigiel, Grzegorz Woźniacki, Tomasz Cieślik, Andrzej Hoffman, Czesław Abratkiewicz, Bogusław Maria Piasecki, Marek Miśkiewicz i Agnieszka Illinicz-Kiełkiewicz.

Natomiast w pomieszczeniach przy ul. Dąbrowskiego 5 zaprezentowali się bardziej awangardowi twórcy: Elżbieta Abratkiewicz, Jolanta Betnerowicz, Małgorzata Zadrożyńska, Dominik Woźniak, Juliusz Marweg, Wojciech Urbańczyk, Paulina Adaszek, Daniel Sołtysiak, Stanisław Piotr Gajda i Grupa Restauracja EUROPA.

Wystawa „Razem i osobno” pokazała dużą różnorodność piotrkowskich artystów, szeroką gamę ich twórczych poszukiwań. Niestety, poziom prac, w większości malarstwa, był bardzo różny. Widać, że niektórym zależało tylko, aby zaistnieć. Niewiele osób zjawiło się na wernisażu, co było zaskoczeniem, gdyż na otwarcia wystaw Jana Dubrowina, Ewy Ciszewskiej-Bombskiej, czy Włodzimierza i Inny Bobryków przychodziły tłumy. Prawdopodobnie przyczyną jest fakt, że jubileuszową wystawę organizowano w pośpiechu. Jej kurator Andrzej Hoffman informował twórców o niej zaledwie 2-3 tygodnie wcześniej.

Prawdziwym objawienie, dziełem, które przykuło uwagę wielu gości, był najnowszy gobelin Józefa Jakubczyka. Ten pochodzący z Poświętnego artysta mieszka i pracuje główne we Francji, gdzie ma uznaną pozycję wśród twórców tkanin artystycznych. W tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Jego nowe dzieło przedstawia bukiet kwiatów, a dobór barw i operowanie światłocieniem jest tak mistrzowskie, iż u widza może wywoływać wrażenie trójwymiarowości.
- Pracowałem nad tym gobelinem co najmniej cztery miesiące – powiedział Józef Jakubczyk. - Taka praca wymaga ogromnej precyzji i skupienia. To prawdziwa robota monstrum!

Paweł Reising

Ośrodek Działań Artystycznych

Kategoria

Sztuka

Adres

Ośrodek Działań Artystycznych
Piotrków Trybunalski
ul. Dąbrowskiego 5 i ul. Sieradzka 8
tel. 44 733 93 88, 44 649 52 64
Czynny: wt.-pt. 10-18, sob. 12-18, nd. 14-18
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.