Ewa Partum i jej Adres | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =

Ewa Partum i jej Adres

Ewa Partum "Zmiana/Change", Galeria Adres Lodz, 1974 Photo © Courtesy of Ewa Partum,...

Trzecia edycja "Działań performatywnych", minifestiwalu połączonego z cyklem wystaw upamiętniających działalność ważnych dla rozwoju sztuki współczesnej w Polsce łódzkich galerii. Po Galerii Ślad (2019) i Wymiany (2020) zaprezentowany zostanie dorobek Galerii Adres Ewy Partum pod hasłem" Ewa Partum. Galeria Adres. Mój problem jest problemem kobiety"
Od organizatorów:

W dniach 5.11–27.11.2021 w łódzkiej Fabryce Sztuki z inicjatywy Galerii W Y i Stowarzyszenia Nowa Kultura i Edukacja w porozumieniu z Fundacją Artum odbędzie się wystawa Ewa Partum. Galeria Adres. Miejsce, Sytuacja, Okazja, Oferta prezentująca dorobek Galerii Adres, instytucji założonej przez Ewę Partum w Łodzi w 1972 roku.

Na wystawie zaprezentowane zostaną materiały zgromadzone przez artystkę w latach 1972-1977 oraz prace współczesnych artystek i artystów nawiązujące dialog z historią Galerii Adres. Organizatorzy wystawy zapraszają artystki i artystów do zgłaszania swoich projektów w formie działań performatywnych, filmów krótkometrażowych, live actów dźwiękowych, performansów dokamerowych lub scenariuszy performansów, które zostaną zaprezentowane na nadchodzącej wystawie oraz w ramach III edycji Działań performatywnych.

W 1972 roku Ewa Partum założyła niezależną Galerię Adres (1972-1977) z siedzibą w Łodzi. Galeria sprzyjała międzynarodowej wymianie artystycznej, propagowała sztukę konceptualną i mail art. Była także miejscem realizacji indywidualnych projektów artystycznych Ewy Partum. W 1974 roku w siedzibie galerii odbyła się pierwsza feministyczna akcja zrealizowana i udokumentowana przez artystkę Change, podejmująca tematykę dyskryminacji kobiet w świecie społecznym oraz w świecie sztuki. Realizacja ta rozwinięta została w późniejszych latach w postaci akcji Portrety Emfatyczne – Mój problem jest problemem kobiety (1974/78) oraz performansu Change: Mój problem jest problemem kobiety (1979).

W celu zintensyfikowania wymiany międzynarodowej i podważenia izolacji politycznej związanej z geopolitycznym usytuowaniem, Galeria Adres w 1977 roku zorganizowała I Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Film jako idea, film jako film, film jako sztuka”. Nadesłane zostały przede wszystkim scenariusze krótkich filmów, interwencji i performansów, projekty oraz instrukcje.

Z okazji prezentacji archiwum Galerii Adres, która odbędzie się w Łodzi w Fabryce Sztuki  w dniach 6.11- 27.11.2021 powracamy do idei międzynarodowego festiwalu filmu i zapraszamy do nasyłania projektów, które wejdą w dialog z tym fragmentem historii i archiwum Galerii Adres. Tematem tegorocznej edycji festiwalu filmowego jest tytuł performansu Ewy Partum:

Wybrane prace zaprezentowane zostaną na zbliżającej się wystawie wraz z pracami Ewy Partum oraz projektami zgłoszonymi na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w 1977 roku.

Otwarcie wystawy / III Działania performatywne: 5.11.2021
Trwanie wystawy: 5.11.2021 -27.11.2021
Miejsce: Fabryka Sztuki w Łodzi
http://www.fabrykasztuki.org
Kuratorki wystawy: Karolina Majewska-Güde i Berenika Partum
Artyści zainteresowani zgłoszeniem powinni wysłać maila na adres: galeriawy@gmail.com

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja (Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja) NKIE / Galeria W Y

Partnerzy:
Urząd Miasta Łodzi
Fabryka Sztuki w Łodzi
FUNDACJA ARTUM muzeum ewa partum