Flaneur i dandys | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =

Flaneur i dandys

Paola Boscaini

W Akademii Sztuk Pięknych trwa wystawa „Flaneurs and Dandys suspended in a Smartphone. Chiado, Carmo, and arts in the public sphere”. Na wystawie w Galerii Aula (Centrum Promocji Mody, I piętro) są prezentowane kolekcje grafik, instalacji graficznych i książek artystycznych inspirowanych tematem dandysa i flaneura, ale w odniesieniu do czasów współczesnych.
Jest to międzynarodowa wystawa z udziałem studentów i wykładowców z trzech ośrodków akademickich: Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Lizbonie oraz Akademii Sztuk Pięknych we Florencji. Jest to szósta edycja projektu koordynowanego przez prof. Jose Quaresmę z Uniwersytetu w Lizbonie.

Z łódzkiej akademii w projekcie biorą udział wykładowcy i studenci z Pracowni Technik Wklęsłodrukowych oraz z Pracowni Technik Litograficznych na Wydziale Sztuk Pięknych: dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, dr hab. Witold Warzywoda, dr Tomasz Matczak i dr Oskar Gorzkiewicz oraz studenci z obydwu pracowni: Małgorzata Bowtruczuk, Natalia Iwanicka, Emilia Karwowska, Sandra Kiepel, Andrei Tsybulski i Michał Wasiak.

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi już po raz szósty bierze udział w międzynarodowym projekcie wystaw i konferencji koordynowanym przez prof. Jose Quaresmę z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Lizbonie. W 2013 roku studenci i wykładowcy łódzkiej ASP wzięli udział w cyklu wystaw „Rape of Europe", rok później uczestniczyli w projekcie „Rhinos are coming", w 2017 roku – w wydarzeniu pod hasłem „Carmo – Chiado i Republika listów // Sztuka w przestrzeni publicznej", w 2018 roku w wystawie „Chiado, Carmo i postać Fausta. Przemiana mitu w sztuce i sferze publicznej", a w 2019 roku źródłem inspiracji było „Jądro Ciemności" Josepha Conrada.

Jak co roku na projekt złoży się kilka wydarzeń: konferencja w Lizbonie, która odbędzie się 11 marca, wystawy w Lizbonie i w Łodzi, związane tematycznie z projektem, publikacja zbioru esejów i prac prezentowanych na wystawach (książka/katalog).

W katalogu znajdą się teksty dr Marty Ostajewskiej, dr. Łukasza Sadowskiego oraz dr hab. Alicji Habisiak-Matczak

Główny koordynator projektu – José Quaresma; Koordynacja Międzynarodowej Konferencji w Lizbonie i Cuence – José Quaresma; Kurator wystawy w Lizbonie – José Quaresma; Kurator wystawy w Łodzi – Alicja Habisiak-Matczak.

Instytucje współpracujące: Archaeological Museum of Carmo (Lizbona); Grémio Literário (Lizbona); Accademia di Belle Arti di Firenze (Florencja)
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.