Fotofestiwal - Tyle wystaw w całym mieście | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =

Fotofestiwal - Tyle wystaw w całym mieście

Grzegorz Przyborek "Bardzo lekkie śniadanie francuskie", z serii "Wspomnienia z...

Retrospektywna wystawa Grzegorza Przyborka z niepokazywanymi dotąd pracami, polska rzeczywistość lat 70. i 80. zapisana w ikonicznych kadrach Chrisa Niedenthala, a także wystawy grupowe: studentów i absolwentów Szkoły Filmowej, ASP czy programu mentorskiego Sputnik Photos – w czerwcu w Łodzi odbędzie się Fotofestiwal.
Jego program główny po raz kolejny uzupełnia program Miasto, przygotowany przez łódzkie galerie i instytucje sztuki. W tym roku to aż czternaście wystaw rozsianych po całym mieście.

22. Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi odbędzie się między 15 a 25 czerwca. Chociaż jego serce bić będzie w dwóch centrach festiwalowych – w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki w Łodzi i w OFF Piotrkowska Center – to tradycyjnie już rozleje się po całym mieście, zachęcając do zwiedzania partnerskich galerii i instytucji sztuki.

Wśród czternastu propozycji zaplanowanych w ramach programu Miasto znalazła się wystawa „Niedenthal”, przekrojowo prezentująca fotoreporterską twórczość Chrisa Niedenthala. Jego zdjęcia polskiej rzeczywistości lat 70., 80., i 90. widział cały świat, a w Polsce stały się ikonami pewnej epoki przemian społecznych.

W Art Inkubatorze można oglądać wystawę "Area: Sztuka na parkiecie. Warhol, Basquiat i S-ka w obiektywie Volkera Hinza", przedstawiającą życie wyjątkowego klubu Area, który powstał w latach 80. na dolnym Manhattanie. Zgodnie z życzeniem właścicielki zdjęć, Henrietty Hinz, prace wydrukowane na banerach - które zwiedziły z wystawą już parę europejskich miast - zostaną wystawione na sprzedaż, a dochód ze sprzedaży wesprze statutową działalności Fundacji Edukacji Wizualnej. Aukcja odbędzie się 25 VI o godz. 17 w przestrzeni wystawy w Art_Inkubatorze. Cena wywoławcza każdego banneru to 1000 zł. Na sprzedaż trafi siedem prac w wymiarach 175 x 293 cm i cztery banery o wymiarach 3x4,5m.

Z kolei w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – Ośrodku Propagandy Sztuki zaplanowano spotkanie z twórczością Grzegorza Przyborka. – W roku sześćsetnych urodzin Łodzi przekrojową prezentacją prac Grzegorza Przyborka rozpoczynamy nowy cykl wystaw poświęconych wybitnym twórcom łódzkiej sceny artystycznej – podkreślają Krzysztof Candrowicz i Marta Szymańska, odpowiedzialni za program festiwalu.

Wystawa „Cisza” to obszerna prezentacja dorobku artysty, łączącego umiejętności z różnych dziedzin sztuk wizualnych. Poza fotografiami z najważniejszych cykli z blisko 50 lat pracy twórczej autora, zaprezentowane zostaną również wybrane rysunki, grafiki, obiekty konstruowane z myślą o zaistnieniu w kadrze, jak również samodzielne instalacje.

W ramach festiwalu odbędzie się premiera filmu Andrzeja P. Florkowskiego z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu o prof. Grzegorzu Przyborku - pod patronatem "Kalejdoskopu" (20 VI o godz. 19.30 w Art_Inkubatorze, potem film trafi na wystawę w OPS). Film "KOAN. Przestrzenie wyobraźni Grzegorza Przyborka" jest dokumentem opisującym dokonania profesora, począwszy od rezydencji artystycznej w Arles, gdzie ukształtował się jego wyrazisty styl. Film zainspirowany został poprzednią wystawą retrospektywną w Bydgoszczy w 2019 roku. Zdjęcia realizowane były w Arles, w Prowansji, w Łodzi i Bydgoszczy. Trailer na YT

Kameralny, intymny charakter będzie mieć ekspozycja  „Przemeblowanie” przygotowana przez Jacka Laube, wnuka zmarłej niedawno Alicji Naruszewicz-Petrenko – łódzkiej lekarki, malarki i wieloletniej lokatorki mieszkania przy ulicy Kilińskiego 27/29. „Przemeblowanie” zainspirowane twórczością Haralda Szeemanna, przenosi widzów do prywatnej przestrzeni mieszkania babci Ali, zachęcając do kontemplacji własnych marzeń, aspiracji i dziedzictwa.

Do prywatnych zbiorów sięga również wystawa w Poleskim Ośrodku Sztuki: „Nie/znośna lekkość bytu”. Fotografia wernakularna i prywatne archiwa fotograficzne 1900-1990”.

– Na wystawie złożonej z fotografii amatorskiej z rodzinnych albumów skupiliśmy się na momentach pokazujących radość, szczęście, miłość, przyjaźń i piękno płynące ze wspólnego spędzania czasu –  mówi Krzysztof Candrowicz, kurator wystawy. – Zobaczymy fotografie z lat 1900-1990, zgromadzone w internetowym archiwum Fortepan, w którym obecnie znajduje się ponad 180 tysięcy zdjęć. Projekt ten został zainicjowany w 2010 roku w Budapeszcie, a od tego roku dołączył do niego także Fotofestiwal – podkreśla Candrowicz i dodaje, że część zgromadzonych dotychczas materiałów pochodzi z archiwów fotograficznych firmy Veolia Energia Łódź, gdzie przechowywane są zdjęcia przedstawiające historię firmy i jej pracowników od początków XX wieku aż do lat 80. XX w.

Po łódzki motyw sięgnie też Marek Domański w swoim projekcie „RIVERSCAPE. 19 niewidzialnych rzek” w Galerii Uniwersytetu Łódzkiego Wozownia 1/5. – Świadomość, że 19 łódzkich rzek nadal płynie i codziennie przekraczamy je, pokonując mosty lub poruszając się nad kanałami, nie jest oczywista dla mieszkańców naszego miasta. Jej przywrócenie stanowi jednak elementarny warunek koniecznej zmiany – podkreślają twórcy wystawy, której kuratorem jest Tomasz Ferenc. – Fotografia dysponująca jednocześnie potencjałem dokumentalnym i ewokatywnym, może w tej zmianie odegrać istotną rolę.

Innych odpowiedzi na pytanie, czym obecnie jest fotografia poszukać będzie można w Galerii Olimpus. Marek Domański, Anita Osuch, Dagmara Bugaj wystawą „Anomalie” przekonywać będą, że nowa fotografia wyłania się z postfotgraficznych eksperymentów i dyskusji.

Rozlewając się po mieście, Fotofestiwal zagości też w przestrzeniach Szkoły Filmowej w Łodzi. W galerii Szklarnia 1 prześledzić będzie można efekty wizualnego projektu badawczego „Underground” Marzeny Abrahamik, poruszającego takie zagadnienia, jak wkład kobiet w polskie górnictwo, proces odchodzenia od produkcji węgla i wynikające z niego przemiany kulturowe w regionie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Natomiast Szklarnia 2 zaprosi na wystawę grupową zatytułowaną „Inkluzje”, dla której punktem wyjścia jest szersza refleksja na temat procesu włączania nowego elementu do istniejącej wcześniej struktury.

Prace młodych twórców oglądać będzie można również w Art_Inkubatorze na wystawach: „#NOW” – kuratorzy Paweł Bownik i Witek Orski dokonają subiektywnego opracowania dorobku studentek i studentów z ostatnich lat Katedry Fotografii PWSFTViT w Łodzi – oraz „EUFORIE” / 2. Przegląd Uczelni Artystycznych w Akademickim Centrum Designu na Księżym Młynie. Katedra Fotografii będzie obchodziła 30-lecie (22 VI o godz. 19).

W Galerii ASP przy Piotrkowskiej 68 oglądać będzie można efekty współpracy studentów skupionych wokół Instytutu Fotografii i Multimediów ASP w Łodzi. Ekspozycja pt. „Asekuracja” to próba zmierzenia się z obrazowaniem i technologią w procesie tworzenia.

Na festiwalowej mapie znajdą się również galerie: Wozownia 11, AHE Galeria Patio, Ogrodowa 8 oraz Galeria Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie zostanie zaprezentowana wystawa grupowa poświęcona Bogdanowi Konopce.

W trakcie dziesięciu dni festiwalu nie zabraknie prezentacji książek fotograficznych, projekcji filmowych, spotkań i dyskusji czy propozycji dla najmłodszych, takich jak rodzinna fotograficzna gra terenowa czy warsztaty z luksografii.

Będą też koncerty. Na otwarciu zagra między innymi Lua Preta, czyli projekt serwujący mieszankę nowoczesnej muzyki elektronicznej i afrykańskich gatunków, takich jak kuduro czy afrohouse. Otwarcie wystawy Volkera Hinza uświetni set twórcy i aktywisty wspierającego queerową scenę: DJ Avtomat. Na Fotofestiwalu wystąpią też polskie i portugalskie grupy związane z muzyką ethno-electro: Ohxala, BirDzie, Brutality Garden, oraz berlińska performerka Karma She.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich sekcji festiwalowego programu znaleźć można na stronie www.fotofestiwal.com.

PROGRAM FESTIWALU TUTAJ


Fotofestiwal - Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi
15-25 czerwca 2023
www.fotofestiwal.com

Organizator: Fundacja Edukacji Wizualnej
Współorganizatorzy: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fabryka Sztuki w Łodzi
Główni partnerzy festiwalu: Miesiąc Fotografii w Mińsku, Odesa Photo Days, EPP Futures Photography ze środków Unii Europejskiej Programu Kreatywna Europa, Uniwersytet Łódzki, Szkoła Filmowa w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Sponsor festiwalu: Rossmann
Centra festiwalowe: Art_Inkubator, OFF Piotrkowska Center
Partnerzy wystaw Odesa Photo Days i Miesiąca Fotografii w Mińsku: EU4 Culture, Goethe Institut