Fotofestiwal w ŁDK | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 2 =

Fotofestiwal w ŁDK

fragment fotografii Bogdana Konopki

Łódzki Dom Kultury jak co roku bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Fotografii. W Galerii Imaginarium 12 VI o godz. 18 zostanie otwarta wystawa „Światło i mrok. Fotografie Bogdana Konopki”. Kino Szpulka zaprasza natomiast 18, 19 i 22 VI na pokazy filmowe.
Prezentowana w Galerii Imaginarium ŁDK wystawa jest częścią zaplanowanej na kilka odsłon retrospektywnej prezentacji twórczości Bogdana Konopki, zmarłego przed dwoma laty artysty fotografa, który pod koniec lat 80., idąc za głosem serca, wyjechał do Francji. Wciąż jednak do Polski wracał, a prezentowane na wystawie prace są jego autorskim wyborem do wydanego we Francji w 2018 roku, jak się okazało ostatniego albumu artysty, zawierającego jego osobistą opowieść o Polsce, zarówno sprzed emigracji, jak i widzianą już z dystansu wędrowca, zamieszkałego na stałe gdzie indziej. Fotografie z lat 70. i 80. dziś już oderwane od kontekstu relacjonowania bieżących wydarzeń i późniejsze, które na wydarzeniach się nie skupiają, oglądane razem, bez chronologicznej konsekwencji, tworzą niezwykle interesujący wizualny esej, w którym to, co prywatne, miesza się i łączy z doświadczeniami pokoleniowymi i historią, która na wszystkich i wszystkim odciska swój ślad z czułą uwagą obserwowany i opisywany fotografiami Bogdana Konopki.

Bogdan Konopka urodził się w 1953 roku. Do 1988 roku mieszkał i pracował we Wrocławiu. Już pod koniec lat 70. i w latach 80. był w polskiej fotografii znaczącą postacią, współtwórcą ruchu „fotografii elementarnej”, reporterem dokumentującym działalność „Solidarności” i aktywnym uczestnikiem i dokumentalistą życia kulturalnego środowisk wrocławskich. W 1988 wyemigrował do Francji gdzie ostatecznie ukształtował swój rozpoznawalny i przynoszący powszechne uznanie styl fotografowania. Główny nurt jego twórczości stanowiły osobiste dokumentacje kultury materialnej zarówno przede wszystkim Francji, Polski do której corocznie wracał jak i innych krajów europejskich a także m.in Chin i Kanady. Był stypendystą m.in francuskiego Ministerstwa Kultury, laureatem wielu znaczących nagród (m.in Grand Prix de la Ville de Vevey), kuratorem wystaw, krytykiem, wykładowcą fotografii. Opublikował kilkanaście albumów autorskich. Zmarł 19 maja 2019 roku w Paryżu.

wernisaż: 12.06.2021 godz.18.00
oprowadzanie kuratorskie: 18.06.2021, godz. 16.00 i 27.06.2021, godz. 16.00

wystawa czynna w dniach: 12.06 – 24.07.2021
godziny otwarcia:
13, 26, 27.06.2021 – w godz. 12.00 – 18.00
W pozostałe dni: od wtorku do soboty w godz. 14.00 – 18.00

Wystawa towarzysząca w ramach 20. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi zorganizowana we współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce oraz Alliance Française.

W kinie Szpulka 18 VI odbędzie się prezentacja etiud fabularnych studentów PWSFTViT w Łodzi. 19 VI – pokaz „Opowieść o mieście – Łódź jako bohater i miejsce wydarzeń”, przygotowany we współpracy z Piotrem Kardasem. Na oba te wydarzenia wstęp na karnety festiwalowe. Z kolei 22 VI przewidziano prezentację filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” i spotkanie z reżyserem Mariuszem Wilczyńskim, prowadzone przez prof. Józefa Robakowskiego (bilety: 10 zł).