Fotografie z archiwum IPN | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =

Fotografie z archiwum IPN

Fotografia z archiwum IPN

Wystawę "Gdy spojrzysz mi w oczy dwa razy, rozchylę usta lub zacisnę pięści" w ramach Fotofestiwalu, kuratorowaną przez Łukasza Rusznicę, otworzy 14 VI o godz. 19.30 Galeria Bałucka, która zaczyna działać po długiej przerwie spowodowanej modernizacją Starego Rynku.
Na co patrzy system? Jak to patrzenie odsłania sam system?

W Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przechowywanych jest blisko 40 milionów fotografii. Znajdziemy tam zdjęcia spraw ważnych dla polskiej historii, jak i dowody banalności ludzkich działań, małych przestępstw czy niesubordynacji. Ich wspólnym mianownikiem jest przemoc. Przemoc wyrażona spojrzeniem agenta systemu.

Z perspektywy aparatu opresji wszystko jest ciekawe i ważne, nic nie jest na tyle nieistotne, aby można to było pominąć. Tak jak wszystkie sprawy związane z pamięcią i w tym przypadku natkniemy się na to, co jest wyparte i niewygodne. Dlatego przemilczenie jest tak niezwykle istotnym tropem, bo to, co nie udokumentowane, może być zwyczajnie niebezpieczne.

Ta wystawa to kolejna próba zadania pytań o historię, pamięć i naszą przeszłość. Książka "How to look natural in photos" autorstwa Beaty Barteckiej i Łukasza Rusznicy jest częścią prezentowanej wystawy.

Łukasz RUSZNICA (1980) - fotograf i kurator, w praktyce artystycznej skupiony głównie na książce fotograficznej. Prowadzi wydawnictwo Archiwum Słońca we Wrocławiu.

Tomasz STEMPOWSKI (1971) - historyk i archiwista IPN, autor i współautor artykułów i wydawnictw książkowych, m.in.: Piaszczyste drogi karpatczyków. Fotografie kpt. Karola Angermana z lat 1940‒1944; Zbiór fotografii Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu; Polskie drogi przez Szwajcarię. Losy żołnierzy 2. Dywizji Strzelców Pieszych 1940–1945 na fotografiach ze zbiorów Muzeum Polskiego w Rapperswilu; Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana; Kariera SS-Oberscharführera Hermanna Baltruschata 1939–1943. Album fotograficzny funkcjonariusza Einsatzgruppe i Geheime Staatspolizei na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy; Prawo w filmie. Prowadzi bloga o fotografii historycznej – fototekst.pl.

Powyższy tekst pochodzi ze strony fotofestiwal.com.
Galeria Bałucka
  • 14-06-2024 godz 19:30 - 11-08-2024

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, Stary Rynek 2

Kontakt

tel. 42 657 58 52
czynna: wt.-pt. 12-17, sob., nd. 12-16