Grafiki wyjęte z archiwum | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =

Grafiki wyjęte z archiwum

„Lekcje ze starodawnych rycin. Grafiki z kolekcji Giuliano Santiniego w darze dla Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi” - wystawa w CNIS ASP. Wernisaż 21 I o godz. 14.
Ekspozycja zostanie zaprezentowana w dwóch lokalizacjach w Centrum Nauki i Sztuki ASP w Łodzi – w Galerii Lektorium w Bibliotece ASP oraz w Galerii Archiwum na II piętrze) i zaprezentuje kolekcję 59 grafik z XVII, XVIII i XIX wieku, które zostały podarowane Akademii w 2014 roku przez Giuliano Santiniego z jego prywatnej kolekcji.

Giuliano Santini, założyciel i wieloletni dyrektor Międzynarodowego Centrum Sztuki KAUS w Urbino, to postać wyjątkowa, wspaniały przyjaciel Akademii, dobry duch i patron wielu przedsięwzięć organizowanych wspólnie z Katedrą Grafiki Artystycznej (obecnie Instytutem Grafiki Artystycznej).

Intencją darczyńcy była chęć podzielenia się bezcennymi zbiorami z młodymi adeptami grafiki, by mogli czerpać z nich wiedzę i inspiracje. Starodruki dotychczas zachwycały studentów z Koła Naukowego „Eksperymentarium”, którzy kilkakrotnie mieli okazję oglądać z bliska cenne ryciny, studiując pod lupą detale obrazów i sznyt rytowników.
Grafiki są przechowywane w archiwum zbiorów ASP w Łodzi, którym zarządza Lidia Kuk, jednocześnie mając w swej pieczy Galerię Archiwum, gdzie odbywają się wystawy przypominające o posiadanych zbiorach.
Po raz pierwszy ASP udostępnia tę wyjątkową kolekcję szerokiej publiczności.