Hierarchie w kulturze. Wykład | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =

Hierarchie w kulturze. Wykład

WYKŁAD. Zapraszamy na piątą odsłonę cyklu "Kalejdoskop w drodze". Tym razem na wykład otwarty prof. Tomasza Majewskiego, kulturoznawcy, filmoznawcy, prezesa Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, wykładowcy akademickiego (przez lata UŁ, obecnie związanego z Katedrą Antropologii i Badań Kulturowych UJ). Tym razem korzystamy z gościny w klubie Konkret w Muzeum Sztuki.
TEMAT: Hierarchie w kulturze. Kpiarskie gry z elitaryzmem.

Wprowadzenie:
Analiza obiegów kultury popularnej pokazuje od dawna tendencję do różnicowania treści i stylów odbiorczych, co pozwala wskazywać na  „wielość kultur kultury popularnej” (prof. Marek Krajewski). Warto być może powrócić do koncepcji operujących podwójnością „typu kultury” (w sensie technologiczno-materialnym) i „stylu kultury” (nakierowanej na określony rodzaj wartości), co pozwala na wiele krzyżówek w klasyfikacji.

To ostatnie zagadnienie warto omówić wspólnie z kwestią popularnych, ironicznych, kpiarskich użyć treści wywodzących się z kultury elitarnej (wysokoartystycznej, inteligenckiej). Pogardzający „kulturą obciachu” nie pytają zwykle o funkcjonalność tego, co sami odrzucają (pełnienie przez niektóre piosenki, seriale lub teksty funkcji energetyzująco-zmysłowej, terapeutycznej, ludycznej, integrującej grupę etc.). Hierarchie w kulturze w większym stopniu wynikają z podziałów społecznych, na straży których stoją, niż z odmienności zgromadzonych w naszym życiu doświadczeń estetycznych i typu wykształcenia – dzieje się tak po jednej i drugiej stronie barykady. Dziś gust tolerancyjny, eklektyczny jest coraz częściej wyznacznikiem wyższego społecznego statusu. Gust elit już dawno dokonał „zawłaszczenia” niektórych wartości kultury popularnej.

Po wykładzie zapraszamy zapraszamy na dyskusję.

- - -
GDZIE: klub Konkret, Muzeum Sztuki w Łodzi (ul. Więckowskiego 36)
KIEDY: 4 grudnia (środa), godz. 19.30.
wstęp wolny
- - 
Partnerem wydarzeń 45-lecia "Kalejdoskopu" jest PKO Bank Polski