Jerzy Krawczyk w Zachęcie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =

Jerzy Krawczyk w Zachęcie

Jerzy Krawczyk "Putyfara", 1965, olej, płótno, 94×142 cm, Muzeum Sztuki w Łodzi, ©...

Warszawska Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki 7 IV otworzy wystawę „Jerzy Krawczyk. Gra o wszystko", poświęconą jednemu z najbardziej enigmatycznych i oryginalnych polskich malarzy XX wieku. Wystawa pochodzącego z Łodzi artysty, organizowana we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi, jest pierwszą tak obszerną prezentacją dzieł malarza od 35 lat.
"Jerzy Krawczyk był osobowością powikłaną i tajemniczą. Do tej pory nie udało się wyjaśnić wielu zagadek biograficznych. Intrygują różne aspekty jego wykształcenia i zainteresowań; trudne do wyjaśnienia są powody samobójczej śmierci. Dziwna atmosfera domu rodzinnego, gdzie 'fikcja mieszała się z rzeczywistością', okrucieństwa wojny, choroba psychiczna (określana jako psychastenia lub schizofrenia), praca etatowa rysownika przy prosektorium Akademii Medycznej w Łodzi… Życie dostarczało w nadmiarze pożywki jego wyjątkowej wyobraźni. Nierozwiązywalnych kontekstów jest tu wiele, tym bardziej że artysta sam zapracował na swoją legendę i z upodobaniem zastawiał pułapki. Pierwsza wystawa Jerzego Krawczyka w Zachęcie odbyła się pół wieku temu, dwa lata po jego tragicznej śmierci. Druga wypada w okolicach stulecia urodzin artysty. Mam nadzieję, że obecna wystawa stanie się okazją do wyjęcia jego malarstwa z szufladki, do której zostało na długo zapakowane i spojrzenia nań szerzej, w bardziej złożonym i uniwersalnym kontekście” - pisze w publikacji towarzyszącej wystawie Anna Baranowa.

Przewodnim wątkiem retrospektywy Jerzego Krawczyka (1921-1969) będzie „formuła” realizmu przestrzennego, wypracowana przez malarza w dojrzałym okresie twórczości. Prezentacja obejmie obrazy poświęcone wojnie i Holokaustowi, pejzaże łódzkie i morskie oraz realistyczne w formie i socjalistyczne w treści prace tworzone w ramach ogólnopolskiej Grupy Malarzy Realistów. Część wystawy z anatomicznymi realizacjami Krawczyka poświęcona zostanie związkom sztuki i medycyny. Ogromny dorobek artysty, doceniony i rozpoznany przede wszystkim w latach 60. i 70. XX wieku, nie jest dzisiaj szerzej znany.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, którego współwydawcą jest Muzeum Sztuki w Łodzi.

kurator: Michał Jachuła, współpraca: Muzeum Sztuki w Łodzi



ZACHĘTA – NARODOWA GALERIA SZTUKI
pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa
czynna:
wtorek – niedziela godz. 12–20 (kasa biletowa czynna do godziny 19.30)
czwartek – wstęp wolny