Józef Panfil. Fundament prawdy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =

Józef Panfil. Fundament prawdy

Fragment obrazu Józefa Panfila, fot. strona internetowa Muzeum Sztuki

Co tak naprawdę tworzy artystę? To pytanie, mimo że często pozbawione jednoznacznej odpowiedzi, często pada w kontekście analizy procesu twórczego. Panfil poprzez swoje realistyczne malarstwo zbliża się do ukazywania prawdy na temat istnienia. Swoje poszukiwania umieszcza na płótnach, które pomimo małego formatu noszą znamiona Wielkiego Malarstwa. Otwarcie wystawy w ms1 5 X o godz. 18.
Zwany malarzem światła artysta przez lata eksperymentów opracował swój własny styl, w którym ważną rolę odgrywa zarówno efemeryczność, której źródło pozostaje ukryte, jak i powtarzające się detale. Pomimo częstego powracania do tych samych tematów, czy postaci, ukazuje je za każdym  razem z innej perspektywy. Nigdy nie idealizuje tematu swoich dzieł, a przestawia je takimi, jakimi są. Jego malarstwo jest remedium na wszechobecny stres, przebodźcowanie i  pośpiech. Poprzez kontakt z obrazami cichej, sielskiej polskiej wsi odbiorca ma szansę doświadczenia wewnętrznego spokoju. Malarstwo Panfila niesie za sobą również wartości dotyczące szacunku dla tradycji czy prostego życia.

Artysta, który upodobał sobie normalność, wypracował również własny sposób malowania. Farba kładziona na pierwszy rzut oka "jak wyjdzie", ale zawsze "tam, gdzie trzeba", co wynika z perfekcyjnego warsztatu artysty. Z niezwykłym rozmachem kładzie plamy koloru często bardzo grubo, zostawiając przy tym wyraźny ślad pędzla. Małe formy dominują nad wielkoformatowymi dziełami, co zdecydowanie wyróżnia malarza na tle innych polskich pejzażystów.

Wystawa "Józef Panfil. Fundament prawdy" będzie obejmować zbiór z lat 1978–2022, które pokażą linię czasu doskonalenia warsztatu artysty oraz zmiany zachodzące w jego obiektach kontemplacji.
Muzeum Sztuki ms1
  • 05-10-2023 godz 18:00 - 31-12-2023

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Więckowskiego 36

Kontakt

tel. 42 633 97 90
w środy wstęp wolny