Kalendarz Virako 20/21 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =

Kalendarz Virako 20/21

Fot. Sebastian Ćwik

Wkrótce pojawi się najnowsze wydanie unikatowego wydawnictwa, które Virako zainicjowało w 2009 roku. Kalendarz Virako wyróżnia się walorami artystycznymi, estetycznymi i limitowanym, bardzo niskim nakładem. Gwarancją powodzenia tego przedsięwzięcia są jednak głównie wybitni twórcy. W dotychczasowych edycjach kalendarza z Virako współpracowali: Joanna Pawłowska, Filip Maranda, Janusz Kaniewski, Chris Niedenthal, Jodi Bieber, Ryszard Horowitz, Andrzej Pągowski, Arkadiusz Branicki i Izabela Urbaniak. W tym roku dołączył jeden z najlepszych polskich fotografów mody Sebastian Ćwik.
Kalendarza Virako 2020/21 jest wyjątkowy, nie tylko ze względu na swój artystyczny wyraz, ale także na datę premiery. Nieprzypadkowo pokrywa się ona z kulinarną inauguracją kompleksu i wyznacza nowy rozdział w  historii tego miejsca. Na uwagę zasługuje zatem fakt, że obejmuje on okres od czerwca 2020 do maja 2021.

Jak zauważa Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako i inicjator projektu: - Tegoroczny kalendarz to jak dotąd nasza największa i nieco zaskakująco produkcja: jeden z najlepszych fotografów, fantastyczne polskie modelki, wyjątkowa scenografia, piękne stroje i nieoczywisty przedział czasowy. Ale o efektach pracy naszej ekipy będzie można przekonać już niebawem, bo podczas uroczystej kolacji pod gwiazdami 10 czerwca. Wtedy odbędzie się wernisaż Kalendarza Virako. Dlatego między innymi warto zarezerwować stolik na kulinarny długi weekend w Monopolis.

Zdjęcia powstawały w listopadzie ubiegłego roku. W przedsięwzięcie zaangażowanych było niemal 30 osób a same przygotowania trwały kilka miesięcy. Tematem przewodnim fotografii stały się piękne motywy kwiatowe nawiązujące swą kolorystyką do kolorowego lata. Kluczem było jednak dobranie twórców. Autorem zdjęć, które zdobią karty Kalendarza jest Sebastian Ćwik. Uznany w Polsce i na świecie fotograf pochodzący z Chorzowa. Realizował on projekty nie tylko w Polsce, ale również w Europie i Ameryce. Dwa lata mieszkał i pracował w Paryżu (2013-2015 r.). Zdobył nagrody w wielu prestiżowych konkursach: „Dream Team” 2013 „Viva! Photo Awards” 2009, „L’Esprit Photo” 2009. Realizował sesje fotograficzne dla takich marek jak: Martini, Adidas, La Mania, Eva Minge oraz z magazynów L’Officiel, Glamour, Grazia, Cosmopolitan i wielu innych.

Za stylizację modelek odpowiadała Agnieszką Ścibior, nazywana królową polskich stylistów. Jedna z niewielu osób, którym udało się osiągnąć sukces na międzynarodowej arenie mody. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im . W. Strzemińskiego w Łodzi. Pracowała jako dyrektor kreatywna i redaktor naczelna kwartalnika VIVA! MODA. Zrealizowała sesje dla portugalskiej, tajskiej, ukraińskiej i japońskiej edycji mięsięcznika Vogue, włoskiego Vanity Fair, francuskiego Marie Claire, amerykańskiego i japońskiego Nylonu, Harper's Bazaar. Stylizowała sesje okładkowe z Karoliną Kurkovą, Georgią May Jagger, Małgorzatą Kożuchowską, Anją Rubik i Karlem Lagerfeldem.

Wyzwaniem był temat przewodni sesji, której dominantą były kwiaty w różnych odsłonach. Tu nad całością czuwał Michał Zomer, twórca scenografii, także teatralnych. Studiował rzeźbę na warszawskiej ASP. Pracuje z polskimi i zagranicznymi klientami. Jedną z ostatnich jego realizacji jest scenografia dla domu mody Valentino.

Do sesji zaproszone zostały dwie światowej sławy modelki. Pierwszą, Julię Banaś, mogliśmy podziwiać w lutym na okładce polskiego "Vogua". Druga, Maria Konieczna, współpracowała z największymi domami mody, m.in. z Cartier.


Inicjator: Krzysztof Witkowski
Koordynator Projektu: Barbara Otto, Bibiana Kołodziejczyk
Fotograf: Sebastian Ćwik
Stylizacja: Agnieszka Ścibior
Modelki: Julia Banaś / Modelplus, Maria Konieczna / Gaga Models
Stylista fryzur: Michał Bielecki
Makijaż: Aneta Kostrzewa / ILIKEPHOTO
Scenografia: Michał Zomer
Asystent fotografa: Filip Zawadzki, Damian Tomaszowski / Studio99
Asystent stylisty: Stefania Lazar
Produkcja: Monika Kandefer
Projekt graficzny kalendarza: STUDIO-DESIGN
Druk: OLTOM
Monopolis
  • od 10-06-2020

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Wydawnicza 4