Kalendarz Virako 2023 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =

Kalendarz Virako 2023

fot. materiały prasowe

Brazylijski temperament i spirit of Łódź? 17 XI w Monopolis odbyła się premiera najnowszego Kalendarza Virako - to jego dziesiąta edycja. Całkowity dochód ze sprzedaży Kalendarza przekazany zostanie w tym roku Fundacji „Dom w Łodzi”.
Pomysłodawcą Kalendarza jest Krzysztof Witkowski - prezes zarządu Virako, inwestor centrum Monopolis. Główną ideą zainicjowanego przez niego w 2009 r. projektu jest połączenie sztuki z celem charytatywnym. Kalendarz wyróżnia się najwyższymi walorami artystycznymi i pozostawia zaproszonym do jego tworzenia artystom całkowitą swobodę kreacji.

Jest to produkt unikatowy, zarówno ze względu na limitowany, bardzo niski nakład, jak również najwyższą jakość i wybitnych twórców, będących autorami poszczególnych edycji. Są oni gwarancją powodzenia tego przedsięwzięcia. Z Virako współpracowała plejada wybitnych artystów, w tym m.in.: Janusz Kaniewski, nieżyjący już światowej sławy designer, współtwórca takich samochodów, jak Ferrari California, Lancia Delta czy Honda Civic, Chris Niedenthal, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich, autor fotografii – ikony polskiej historii – „Czas Apokalipsy”, laureat nagrody World Press Photo w 1986 r. za portret sekretarza generalnego węgierskiego KC Jánosa Kádára, który trafił na okładkę "Time’a", a także Jodi Bieber, Ryszard Horowitz, Andrzej Pągowski, Arkadiusz Branicki, Izabela Urbaniak oraz Sebastian Ćwik.

Do edycji 2023 Kalendarza Krzysztof Witkowski zaprosił Michała Batorego, polskiego grafika – plakacistę, na stałe mieszkającego w Paryżu, który od kilku lat związany jest z Monopolis. Tym razem artysta wystąpił w nowej dla siebie roli fotografa. - To jest zabawne, bo nigdy w życiu nie robiłem sesji z modelkami i statystami. Debiutuję jako reporter, autor reportażu z wymyśloną fabułą i wykreowanymi sytuacjami – podkreśla Michał Batory.

Zgodnie z wizją artystyczną, na zdjęciach uchwycona zostanie brazylijska kultura w zestawieniu z łódzką rzeczywistością. W sesji, która trwała trzy dni, blisko 30 statystów wspierało na planie dwóch modeli z Brazylii i cztery modelki z Kolumbii, USA i Polski. Na planie zdjęciowym królowały pióra, kostiumy tancerek samby, niecodzienne nakrycia głowy i gorący klimat.

Co warto podkreślić, w zdjęcia zaangażowana była „rodzina” Monopolis, czyli: Anna Rubaj, Michał i Kamila Przybysz oraz Francesco Mameli. Ekipa pracowała głównie w Monopolis, ale w Kalendarzu Virako pojawią się także inne miejskie lokacje: Księży Młyn i okolice parku Źródliska. Nie mogło zabraknąć też zabytkowego tramwaju z początku lat 60.

Kalendarz po raz pierwszy zostanie zaprezentowany publicznie 17 XI (na zamkniętej imprezie dla zaproszonych gości). Oprócz Michała Batorego w wydarzeniu weźmie również udział autor jednej z poprzednich edycji Kalendarza Virako – Andrzej Pągowski, artysta grafik, autor około tysiąca plakatów zapowiadających sztuki teatralne, filmy, festiwale sztuk oraz konkursy piosenek. Wydarzenie poprowadzą Krzysztof Witkowski i Krystyna Sokołowska, Miss Polonia 2022.

Bardzo ważnym punktem wydarzenia była licytacja Kalendarza Nr 1 i trzech fotografii Michała Batorego. Całkowity dochód z licytacji (150 tys. zł) i sprzedaży przeznaczony zostanie na wsparcie Fundacji „Dom w Łodzi” – której misją jest prowadzenie Domu Dziecka dla Dzieci Chorych. To pierwszy (i nadal jedyny w Polsce) dom dziecka, w którym miłość i specjalistyczną opiekę medyczną znalazły ciężko chore, niepełnosprawne i porzucone dzieci.

Virako jest dynamicznie rozwijającą się polską firmą deweloperską, inwestującą w budowę kompleksów biurowych. Spółka działa od 2001 roku. Jedną z inwestycji Virako było Centrum Biznesowe Faktoria w Łodzi. Dawne budynki Fabryki Motorów Henryka Wegnera z 1920 roku zostały przebudowane na nowoczesny, wielofunkcyjny biurowiec oferujący klimatyczne lofty biurowe. Inwestycja została wyróżniona w konkursie Wnętrze Roku 2004 w kategorii realizacji budujących tożsamość Łodzi.

Kolejne przedsięwzięcie - nowoczesny kompleks biurowy Forum 76 Business Centre - to pierwszy w Łodzi biurowiec klasy A. Inwestycja dwukrotnie zdobyła tytuł Biurowca Roku 2012 i 2014 w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards. Flagową inwestycją Virako jest Monopolis. Kompleks biurowy w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego z 1902 roku, trzeci co do wielkości zabytkowy zespół fabryczny w Łodzi (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego).

Kategoria

Sztuka