Komiksy o Morycu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =

Komiksy o Morycu

„Moryc Goldszmidt” – wystawa komiksów w bibliotece. Wernisaż 3 IX o godz. 16.30. Moryc Goldszmidt jest fikcyjnym bohaterem komiksów narysowanych przez Michała Arkusińskiego do scenariusza Macieja Cholewińskiego. Na wystawie będzie można zobaczyć przygody żydowskiego chłopca umieszczone w scenerii przedwojennej Łodzi.
Moryc Goldschmidt istniał naprawdę. Najprawdopodobniej przyjaźnił się z przedwojenną rodziną scenarzysty, był mieszkańcem Warszawy i zginął w tamtejszym getcie. Wrócił jako Moryc Goldszmidt, bohater komiksu, kilkunastoletni chłopak z Łodzi, w której dorasta i gdzie wplątuje się w zabawne sytuacje. Wszystkie historie z komiksów o nim wydarzyły się naprawdę i zostały opisane w łódzkich gazetach. 

Komiksy prezentowane na wystawie pokazują, w jaki sposób w języku polskim funkcjonują zapożyczenia z jidysz, a przez to jak wielki wpływ na kulturę polską miała kultura żydowska. Choć niemal cały naród został wymordowany przez Niemców, pamięć przetrwała w języku.

Rysunkowe przygody Moryca Goldschmidta zostały wymyślone w celu zilustrowania jidyszyzmów, na potrzeby projektu „Bajzel” i „bałagan” mylą mi się Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense. Komiksy posłużą dzieciom i młodzieży z Łasku, Zapolic oraz Zgierza za rysunkowe definicje słownikowych haseł. Na poszczególnych etapach realizacji projektu uczestnicy sami będą tworzyć definicje innych zapożyczeń z jidysz. Przeprowadzenie projektu podsumuje broszura, w której opublikowane będą również komisy pokazywane na wystawie. Bezpłatna broszura będzie dostępna dla publiczności podczas finisażu wystawy.

Projekt „Bajzel” i „bałagan” mylą mi się realizowany jest przez Fundację Monumentum Iudaicum Lodzense dzięki dofinansowaniu przez Narodowe Centrum Kultury z Programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

pomysłodawczyni i koordynatorka merytoryczna projektu: Katarzyna Tośta
Biblioteka Słówka
  • od 03-09-2020 godz 16:30

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Boya-Żeleńskiego 15

Kontakt

42 207 00 68